Innovera, Aileleri Dijital Dünyada Koruyacak 10 Temel Kuralı Açıkladı


Innovera, Aileleri Dijital Dünyada Koruyacak
10 Temel Kuralı Açıkladı

Türkiye’nin öncü siber güvenlik teknolojisi sağlayıcılarından Innovera, çocukların ve gençlerin rahat ve güvenli bir şekilde interneti kullanabilmeleri için ailelere rehberlik edecek temel kuralları açıkladı. Innovera tarafından yayınlanan “Güvenli İnternet için Ailemizin 10 Kuralı” adlı bu rehber, tüm aile bireylerinin gönül rahatlığıyla siber dünyada yer almalarına destek oluyor.

 

Türkiye’de lider kurumlara siber güvenlik alanında danışmanlık, teknoloji tedariği ve saha hizmetleri sunan Innovera, Safety Kids adlı Amerika merkezli STK’nin çalışmalarından yararlanarak çocuklar ve gençlere yönelik internet kullanımı rehberi hazırladı. “Güvenli İnternet için Ailemizin 10 Kuralı” adlı bu rehber siber dünya ile iç içe yaşayan yeni neslin güvenli ve keyifli bir şekilde internet kullanmalarına olanak sağlıyor. Böylece ebeveynlere ve okul yönetimlerine destek olan Innovera, basılı bir kit olarak da bu kuralları çocuklarla ve gençlerle paylaşıyor.

Avrupa Komisyonu’nun 25 ülkede yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre çocukların yüzde 92’si ev ödevi, yüzde 83’ü oyun oynama, yüzde 75’i video klip izlemek, yüzde 71’i de sosyal medya amacıyla internet kullanıyor. Aynı araştırmaya göre çocukların yüzde 59’unun kendi sosyal medya hesapları bulunuyor. 9-10 yaş aralığındaki çocukların yüzde 28’i, 11-12 yaş aralığındaki çocukların ise yüzde 59’u sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyor.

Erken yaşlarda internet kullanımına dair temel kuralların çocuklara öğretilmesinin siber dünyayı güvenilir kılmak için kritik önem taşıdığına dikkat çeken Innovera Genel Müdürü Gökhan Say; “Günümüzde ebeveynler, öğretmenler ve okul yöneticileri başta olmak üzere pek çoğumuz gençleri tuzağa düşüren siber suçlularla mücadele için çalışıyoruz. Aynı zamanda erken yaşlarda internetle tanışan yeni neslin hem kendilerine hem de başkalarına zarar verebilecek davranışların önüne geçmek için büyük bir çaba harcıyoruz. Bu sorunlara kaynağında çözüm sunmak için çocuklarımıza ve gençlerimize erken yaşlarda internet kullanımı kültürünü kazandırmalıyız. Ancak bu sayede siber dünyayı keyifle ve güvenle keşfetmelerine olanak tanıyabiliriz. Bu doğrultuda hazırladığımız internet kullanımına dair 10 temel kuralı öncelikli olarak çalışanlarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve ilk aşamada belirlediğimiz iki okul ile paylaştık. Ailelerimizin siber dünyadaki güvenliğini sağlamak üzere yaptığımız bu çalışmayı şirketimizin bir sosyal sorumluluğu olarak ele alıyoruz ve bundan sonraki süreçte de bu kuralların yayılması ve benimsenmesi için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Sohbet odalarındaki kelimeleri filtreleyin

Eğitim ile birlikte teknolojik güvenlik araçlarını kullanarak, izin verilen oyun ve uygulamalar dışında web sitelere girişlerin, cep telefonunda alınacak özel güvenlik önlemleri ile de kodların ve özel hayat bilgilerinin çalınmasını engellemek mümkün. Say, bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Çocuğunuzun kamerası hacklenerek uygunsuz fotoğrafları çekilebilir ve bunları internette yayma tehdidiyle küçücük bir çocuğa her şey yaptırılabilir. Bu nedenle zararlı içerikli web sitelerini engellemek ve hacker saldırılarını engellemek içine çocuğunuzun cep telefonunda ve bilgisayarında güvenlik önlemleri alarak özel hayatı ve mesajlaşmalarının takip edilmesinin önüne geçebilirsiniz. Artık sosyal medyada girdiği sohbet odalarındaki kelimeleri dahi filtreleyebilecek güvenlik önlemleri var ama yine yeterli değil, muhakkak belli kurallar paralelinde kullanım şart koşulmalı. Örneğin; ‘asla yabancılarla konuşma’ prensibi internet dünyası için de geçerli olmalı. Çocukları özellikle özel hayatın güvenliği konusunda uyarmalıyız”.

Çocuğunuzu takibe alın!

Statista’nın yaptığı araştırmaya göre ailelerin yüzde 41’i çocukların internette yabancılarla görüşmesinden şikayet ediyor. Yüzde 40’ı da çocukların çok fazla kişisel bilgi paylaşımı yaptığını, yüzde 38’i ise çocuklarının siber zorbalık kurbanı olduğunu belirtiyor. Say, çocuğunun internette istismar edildiğini anlayan ebeveynlere ise şu tavsiyelerde bulundu:

“Vakit kaybetmeden onunla açıkça konuşun, bilgisayarındaki dosyaları gözden geçirin, onu kimin aradığını operatörünüz aracılığıyla öğrenin ve çocuğunuzun internetteki tüm hareketlerini takibe alın. Çocuklara sanal ortamda da yabancılardan hediye kabul etmeyi yasaklayın. İnternette yaptıkları ve yazdıkları her şeyin saklı kalacağını söyleyin. İnternet girişlerini takibe alın ve uyanık olun. Onlara sadece kuralları anlatmayın, birlikte zaman geçirin. Daima çocuğunuzun sosyal medya hesabında onun arkadaşı ve kontakları arasında olun”.

Innovera’nın hazırladığı rehber ise şu kurallardan oluşuyor:

  1. Bilgilerimiz: Adresimi, telefon numaramı, anne ve babamın iş ve telefon bilgilerini onların izni olmadan asla paylaşmayacağım.
  2. Şifre: Ailem dışında kimseye, arkadaşlarıma bile şifremi vermeyeceğim. İsteyen olursa anneme ve babama söyleyeceğim.
  3. Rahatsız edenler: İnternette beni rahatsız eden bir kişi veya durum olduğunda bunu anne ve babama hemen anlatacağım.
  4. Online görüşme: Anne ve babamdan izin almadan tanımadığım biriyle online görüşme yapmayacağım.
  5. Fotoğraf ve video: Anne ve babamın izni olmadan kendimin ve başkalarının fotoğraflarını ve videolarını paylaşmayacağım.
  6. Kötü mesajlar: Beni rahatsız eden mesajlara cevap vermeyeceğim. Böyle bir şey olursa hemen anne ve babama anlatacağım.
  7. Web siteleri: İnterneti kullanacağım zamana ve ziyaret edeceğim sitelere ailemle birlikte karar vereceğiz.
  8. Dosya indirme: Bir dosyayı indirmeden önce anne ve babamın iznini alacağım.
  9. İncitici sözler: Sosyal medya ve e-posta ile kimseyi incitecek sözler yazmayacağım.
  10. Yardım: Ailemin tüm bireylerinin interneti doğru şekilde kullanmasını, daha keyifli vakit geçirmelerini ve yeni şeyler öğrenmelerini sağlamak için onlara yardımcı olacağım.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları