Beykoz’da Siber Güvenlik Eğitimleri Devam Ediyor


Beykoz’da Siber Güvenlik Eğitimleri Devam Ediyor

Türkiye’nin dört bir tarafından online sınavda başarılı olarak seçilen 20 kişi Beykoz Üniversitesi’nde ‘Cyberio Hacker Camp’a katıldı. 5 gün boyunca ‘Zafiyet Tespiti’nden ‘Parola Kırma Saldırıları’na kadar birçok konuda eğitim alan katılımcılar, uygulamalı olarak sızma testleri de gerçekleştirdiler. Siber güvenlik alanında nitelikli eleman açığı olduğunu belirten Koordinatör Öğr. Gör. Gözde Mihran Altınsoy, “Eğitimlerimizi sürdüreceğiz” dedi. 

Beykoz Üniversitesi, 2018 – 2019 eğitim – öğretim döneminin son günlerinde de etkinliklerine devam ediyor. Bilişim Kulübü, Siber Kulübü ve Privia Security ortaklığı ile Beykoz Üniversitesi Lisans Programları Yerleşkesi bilgisayar laboratuvarında gerçekleşen ‘Cyberio Hacker Camp’a Türkiye’nin dört bir tarafından online sınavı başarıyla geçen 20 kişi katıldı.

Bilgisayar Programcılığı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Gözde Mihran Altınsoy koordinatörlüğünde gerçekleşen kampa katılanlara Privia Security Siber Güvenlik ekibinden Talha Aydın ve Ramin Karimkhani mentorlüğünde siber güvenlik uzmanları Eyüp Çelik, Muhammet Dilmaç ve Anıl Mamak tarafından 5 gün boyunca ‘Bilgi Toplama’, ‘Zafiyet Tespiti’, ‘Exploitation’, ‘Privilege Escalation’, ‘Post Exploitation’, ‘Web Uygulama Güvenliği’, ‘Uygulamalı Sızma Testi’, ‘Veri Tabanı Güvenliği’, ‘Ağ Güvenliği’ ve ‘Parola Kırma Saldırıları’ konularında eğitimler verildi.

Katılımcılara sertifika verildi

Katılımcılar, eğitim boyunca edindikleri bilgileri kullanma şansı da bularak ‘PriviaHub’ platformu üzerinde bulunan birbirinden farklı sisteme sızma girişiminde bulundu. Brute – Force saldırılarıyla zayıf parola kullanılan işletim sistemlerine, veri tabanlarına ve zafiyet barındıran işletim sistemlerine sızdılar. Zayıf parola kullanımının istismarı için kullanılan saldırı yöntemleri, pratik uygulamalar ile gerçekleştirildi. Zafiyet barındıran sistemlere yönelik exploitation gerçekleştirilerek, saldırganların kullanmış olduğu güncel yöntem ve teknikler tecrübe edildi. Eğitimin son gününde Privia Security Kurucusu Eyüp Çelik, ‘Veritabanı Sistemlerine Yönelik Saldırılar’ konulu eğitimi gerçekleştirdi. Eğitimde sistem zafiyetlerinden yararlanarak yetki yükseltme konusunda bilgiler verildi ve sanal sistemler üzerinde uygulamalar yapıldı. Eğitim sonunda katılımcılara Privia Security tarafından ‘Katılım Sertifikası’ verildi.

Siber güvenlik alanında çalışacak kişilere ihtiyacın artması ve nitelikli eleman talebinin birçok alanda kendini göstermesi nedeniyle bu tarz eğitimlerin devamlılığını önemsediklerini belirten Altınsoy, “Etkinliklerimizi sürdüreceğiz” dedi.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları