Bir Finansal Hizmetler Şirketi, Dolandırıcılık Önleme Çözümü Sayesinde 3,4 Milyon ABD Doları Zarardan Kurtuldu


Bir Finansal Hizmetler Şirketi, Kaspersky Dolandırıcılık Önleme Çözümü Sayesinde 3,4 Milyon ABD Doları Zarardan Kurtuldu

Kaspersky’nin talebiyle Forrester Consulting tarafından Haziran 2020’de yapılan Total Economic Impact™ araştırmasına göre, Kaspersky Fraud Prevention (Kaspersky Dolandırıcılık Önleme) çözümü bir şirketin üç yıl içinde dolandırıcılık nedeniyle 3,4 milyon ABD doları zarar etmesini önledi. Dolandırıcılık nedeniyle oluşan zarardan kurtulan şirket ayrıca müşteri hizmetleri işlemlerindeki azalmayla 121.074 ABD doları ve onaylı kullanıcılar için ikinci düzey kimlik doğrulamanın kaldırılmasıyla da 17.571 ABD doları tasarruf etti. Çözümden yararlanan şirket, maddi tasarruf elde etmelerinin yanı sıra müşteri güveninin arttığını ve kesintisiz uzman desteği alabildiklerini dile getirdi.

Finansal hizmetler sektöründe yaşanan dolandırıcılık vakalarının sayısı artıyor. Sektördeki kuruluşların yarısından fazlası daha yüksek hacimli dolandırıcılık vakalarıyla karşılaştığını ve bunun da maliyetleri artırdığını belirtiyor. Ancak, kötü amaçlı faaliyetlere karşı alınan koruma önlemleri kullanıcıların hesaplarına erişmesini zorlaştırıyor. Bu tür çözümler, giriş yapmak isteyen gerçek müşterilerin önüne engeller çıkarıyor. En uygun düzeyde güvenlikle dolandırıcılığı minimuma indirmek için bir denge kurulması ve bunu yaparken de kimlik doğrulama sürecinde olabildiğince az adım bulunması gerekiyor.

Sektördeki diğer kurumları hedef alan dolandırıcılık faaliyetlerini ciddiye alan bir finansal hizmetler şirketi kendi varlıklarını ve müşterilerini nasıl koruyabileceklerini yeniden düşünmeye başladı. Bu kurum daha önce dijital kanalda bir dolandırıcılık önleme çözümü kullanmamıştı. Ayrıntılı bir tercih sürecinden sonra şirket, rahat bir kimlik doğrulama işlemi sunması ve sürekli değişen dolandırıcılık yöntemlerini yakından takip etmesi nedeniyle Kaspersky Fraud Prevention (Kaspersky Dolandırıcılık Önleme) çözümünü kullanmaya başladı.

Bu şirketle görüşen Forrester, Kaspersky Fraud Prevention çözümünün tehditleri savuşturduğunu ortaya çıkardı. İş gücü, soruşturma ve kurtarma maliyetleri, cezalar ve yasal giderler bir araya geldiğinde üç yıl içinde şirketin toplamda 3,4 milyon ABD doları tasarruf ettiği tahmin ediliyor.

Kaspersky Fraud Prevention çözümünde yer alan Gelişmiş Kimlik Doğrulama özelliği, müşterilerin kendi bilgisayarlarından giriş yaparken, kurumun çağrı merkezini ararken geçtikleri güvenlik önlemleriyle aynı düzeyde güvenlik sağlayan bir “kolay giriş” mekanizmasına sahip. Ekstra aramaları azaltarak müşteri hizmetleri etkileşimini geliştiren çözüm bu üç yıllık süre içinde ekstra 121.000 ABD doları daha tasarruf sağladı.

Kaspersky’nin global siber güvenlik ekosistemini yakından takip etmesi de şirketin gelişen dolandırıcılık yöntemlerine karşı korunmasına yardımcı oldu. Çıkan her yeni dolandırıcılık yöntemiyle birlikte mevcut çözüme yeni bir takip süreci eklendi.

Forrester araştırması ayrıca şirketin bu çözüm sayesinde müşteri güvenini artırdığını ortaya çıkardı. Araştırma raporunda şu ifadelere yer verildi: “Daha önce dolandırıcıların hedefi olup maddi kayıp yaşamış müşteriler, finansal hizmet sağlayıcılarının onları koruduğunu bildiğinde şirkete karşı güven ve bağlılık duygusu geliştiriyor.”

Kaspersky Dolandırıcılık Önleme İş Geliştirme Müdürü Claire Hatcher, “Dolandırıcılık sürekli gelişen bir sorun. Sunduğumuz çözümün gerçek zamanlı tehditlere uyum sağlaması müşterilerimizin içinin rahat olmasını sağlıyor. Müşterilerimizin hizmet verimliliğini etkilemeden karmaşık dolandırıcılık ve kara para aklama teşebbüslerini tespit edebilmesi bizi memnun ediyor. Kurulan bu denge hem müşteri güvenini artırıyor hem de şirketlerin yatırımın getirisini tam olarak görebilmesini sağlıyor.” dedi.

Görüşme yapılan şirketin işlem güvenliği müdürü ise şunları söyledi: “Çevrim içi kanalda dolandırıcılık teşebbüslerini daha ilk aşamalarındayken başarıyla tespit edebiliyoruz. Tüketici davranışlarındaki anormallikler veya cihazlara yüklenen zararlı yazılımlar bizim için ipucu oluyor.”


İlginizi Çekebilecek Yazılar


İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları