Blockchain Çözümleri: İş Süreçlerinizi Dönüştürmenin Yolu


Blockchain Çözümleri: İş Süreçlerinizi Dönüştürmenin Yolu

Blockchain kelimesini duyduğunuzda, aklınıza ne geliyor? Bitcoin? Ethereum? Blockchain teknolojisini kripto para birimiyle otomatik olarak ilişkilendirmek geçerlidir, ancak bu şaşırtıcı merkezi olmayan teknolojinin uygulanması sınır tanımamaktadır.

Yıllar önce, internet herkesi fırtınaya aldı. İlk başta, medya kuruluşları ve diğer işletmeler, çevrimiçi olma kavramını reddetti ve ilgisiz olarak nitelendirdi, ancak hikaye değişti. İnternet milyonlarca işletmenin işlemlerini kolaylaştırıyor ve daha fazlası da var.

Aynı şekilde, blockchain teknolojisi büyük bir paradigma değişimine neden olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu işletim sisteminin internetten sonraki en iyi şey olduğu ve birçok teknolojinin başarısına değer verdiğini tahmin ediyor. Bakalım neden?

Bu çok tartışılan bir konudur, ancak birçoğu için etkisiz bir kavram olmaya devam etmektedir. Blockchain, buna göre çevrimiçi olarak güncellenen ve ağdaki kullanıcılar tarafından görülebilen çoğaltılmış veritabanları ağına sahip bir defterdir. Bu amaçla, blockchain ağları özel veya herkese açık olabilir.

Özel Blockchain ağları, üyeliğin kısıtlandığı intranet gibi çalışır, kamu ağlarına herkes erişebilir. Kullandığınız ağdan bağımsız olarak, güvenlik garanti edilir. Bunun nedeni, savunmasız durumdaki aracıların ortadan kaldırılmasıdır.

Bilgiler merkezi olarak depolanmadığından, tek bir kaynaktan hayati verileri bozmak veya çalmak imkansızdır. Bir bilgisayar korsanı bir blokta herhangi bir saldırı türünü gerçekleştirmeden önce, bu tür suçluların ağdaki her defteri (milyonlarca bilgi) aynı anda hacklemesi gerekir ve bu imkansızdır.

Blockchain Teknolojisinin Temel Özellikleri

Merkezi Olmayan Sistem

Layman'ın terimleriyle, blok zincirinin sadece bir bilgisayarda oturmuyor olduğu anlamına gelir. Merkezi olmayan özelliği karakterize eden dağıtılmış düğümler vardır. Bu dağıtılmış düğümler, işlemler tamamlandıktan sonra size güvenlik ve anonimlik sunan sürekli olarak güncellenir.

Verilerin Kimlik Doğrulaması

Veriler blok zincirinde çeşitli formatlarda saklanabilir ve avantaj, aynı güvenlik önleminin kartta mevcut olmasıdır. Verilere erişilmeden önce, teknoloji sahteciliği önlemek için her kullanıcının ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Bunu yapmanın yollarından biri, sunulan imzaları doğrulayan genel-özel anahtar çiftleri oluşturmaktır.

Blockchain İşletmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kitle sermayesi

Yeni gelişen işletmeler için fon toplama sorunu yaygındır. Birçok işletme yöneticisi, uygun kanallardan para toplama sorununu çözmek zorundadır. Bunu zamanında yapmak da göz korkutucu bir görev olabilir, ancak blockchain teknolojisinin ortaya çıkması bu zorluklara her derde devadır.

Merkezi olmayan fon toplama sistemini kullanarak, girişim kapitalistleriyle uzun süreli toplantılar, finansal kurumunuzun karmaşıklıkları ve ileriye doğru gecikmeye neden olan diğer faktörler ortadan kaldırılır.

Bu teknoloji sayesinde, işletmeniz hızlandırılmış bir büyümeye sahiptir ve çözümlerinizin hızlı bir şekilde yürütülmesini kolaylaştıran gerekli fonlara erişebilirsiniz. Güvenli işlemlerin sağlanmasına yönelik gizlilik ve sıkı sıkıya bağlılık, süreci mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmeye yardımcı olur.

Akıllı Sözleşmeler

Kendi kendini yürüten sözleşmeler bir süredir var ve blockchain teknolojisinin ortaya çıkması uygulamasını genişletti. Kendi kendini yürüten bu programlar, geleneksel ticari işlemlerle ilgili doğal sorunların önlenmesini sağlar.

Blockchain teknolojisini kullanmak, sistemde kesinti olmamasını sağlar, ayrıca sahtekarlığı ve diğer veri bozulma yollarını kontrol etmek için bir önlemdir. Sözleşmeleriniz güvenli bir şekilde saklanır ve gelecekte gerçekleşecek şekilde alıcılara teslim edilir.

Başka bir avantaj, blockchain teknolojisiyle, geleneksel finansal işlemlerle ilişkili doğal olarak yeniden koşullu ve uzun prosedürleri başarılı bir şekilde atladığınızdan, bir işlemin maliyetinin düştüğünden emin olmanızdır.

Tedarik Zincirinin Yönetimi

Tüketilen her mal, hem canlı hem de cansız birkaç gücün ürünüdür ve bu süreç, gerekli hizmeti tedarik eden ve sağlayan birkaç tarafı içerir. Bununla ilgili sorun, olağan insan katılımının süreci ya dilate veya hatta inatçı hale getirme eğiliminde olmasıdır.

Blockchain teknolojisi, işletmenizin reaktif olmaktan ziyade proaktif bir yaklaşım benimsemesine yardımcı olur. Değişmez ve tahrifattan etkilenmeyen dijital kayıtları kolayca sağlayabilirsiniz. İnsan müdahalesinin azaltılması, hata veya rüşvet oluşma eğiliminin de azaldığı anlamına gelir.

Merkezi Olmayan Bulut Depolama

İşletmeler ve bireyler her yıl milyarlarca dolar depolamaya ayırıyor. Bu sistemin en büyük dezavantajı, verilerinizin merkezi bir hub'da depolanması ve sunucunun saldırıya açık olmasıdır. Bu durumda, sizi veya müşterilerinizi dolandırmak için verileri kullanabilen bilgisayar korsanlarına değerli bilgiler kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca, merkezi depolamanın yüksek maliyeti cesaret kırıcıdır. Blockchain teknolojisini kullandığınızda, diğer kullanıcınızın ekstra alanını kullanarak, yönetebileceğinizden% 30000 daha fazla depolama yeteneğine sahip olursunuz.

Saklanan veriler şifreli olduğu için, yalnızca anahtara sahip olan kişilere erişim izni verilir. Blockchain çözümü sadece daha ucuz bir alternatif değil, aynı zamanda daha güvenlidir.

İşte birkaç Blockchain tabanlı eşler arası bulut depolama ve içerik dağıtım platformlarını karşılaştıran bir infografik:

Anında Güvenli Ödemeler

İşletmeniz dünyaca tanınmış mı? Her gün uluslararası işlemler yapıyor musunuz? O zaman para gönderme ve alma stresini biliyorsunuz. Bazen, işlemlerin gerçekleştirilmesi günler alır ve bu birçok işletme için bir yükümlülüktür.

Blockchain teknolojisinin önemli bir uygulaması kripto para birimidir ve bu, güvenli ödemelerin anında yapılabileceği çeşitli platformlar olduğu anlamına gelir. Müşteriler ve çalışanlar artık ödemelerini gerçek zamanlı olarak alabilirler ve bu da markanızın güvenilirliğini artırır.

Akıllı Cihaz Bağlantısı

Belirli şirketler, veri ve bilgilerin güvenli bir şekilde paylaşılması için cihazların, cihazların vb. Burada, blockchain teknolojisi, birçok cihaz için kamu defteri olarak hareket eden sistemin temelini oluşturmaktadır.

Bu blockchain teknolojisi uygulandığında, cihazdan cihaza iletişim, cihaz yönetimi, güncelleme, kararların bağımsız olarak verilmesi vb. İle ilgilenmek için otonom bir ağ oluşturulur.

Cihazlardan taşındığında, bu teknolojinin maliyet tasarrufu sağlayan avantajları da vardır. Arabağlantı sayesinde, tüm ofis iyi mikro-yönetilir ve kayda değer zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

Uygulamalar sonsuzdur. İnternetin mevcut her sektörü bozması gibi, blockchain teknolojisi de aynı şeyi yapacak. Birçok şirket bundan faydalanıyor ve şaşırtıcı kazançlar kaydediyor, neden bir fikir vermiyorsunuz?İlginizi Çekebilecek Yazılar


İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları