Blockchain ve gelişen finansal teknolojiler hakkında bilmeniz gerekenler


Blockchain ve gelişen finansal teknolojiler hakkında bilmeniz gerekenler

 

Son dönemlerde gelişen finansal teknolojiler herkesin ilgi odağında. İşte blockchain ve gelişen finansal teknolojiler hakkında bilmeniz gerekenler...

Teknolojik finans konusunda son yıllarda “bitcoin” herkesin ilgi odağı. Gelişmeler pek çok insan tarafından bilinse de aslında teknolojiye bağlı ekonomik değişmelerin ''blokchain'' ile ilgili olduğu bilinmiyor.

Blockchain nedir?

Blokchain, finansal bir işlem yapmak isteyen; tüketiciler ve tedarikçiler arasındaki banka gibi üçüncü tarafları ortadan kaldırıp borsa güvenliğini sağlamak amacıyla ağdaki herkesin görebileceği bir dijital defter sağlar.

Çalışma prensibi

Blockchain, bitcoin gibi dijital para biriminin her bir işleminin ayrıntılarını depolar ve aynı bitcoinin bir kereden fazla harcanmasının önüne geçer.

Dijital paranın bu kadar dikkat çekme nedeni

Para, mal, mülk ve değer içeren her şeyin alım satımında kullanılabilmesi ve tamamen dijital temellere sahip olduğu için dolandırıcılığı önlemesi nedeniyle dijital para son zamanlarda popüler hale geldi.

Ekonomide yeni bir dönem yaratmasının sırrı

20.yüzyıla kadar, altın baz alınarak oluşturulan finansal sistemler 20. yüzyılda yerini paraya dayalı sistemlere dönüştürmüştü. Günümüzde ise kripto para; para kavramını yeniden şekillendiriyor.

Taşıdığı riskler

Henüz hackerlara karşı yeterince güvenilir olup olmadığının test edilememiş olması kripto para sisteminin taşıdığı tek risktir.

 

Kimler blockchain kullanıyor

İnternete erişimi olan herkesin kullanabilmesi fikri ile ortaya çıkan blockchain kullanımı şimdilik kısıtlandırılıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte, bankaların, sigorta ve teknoloji şirketlerinin kullanmaya başlaması ile on yıllık süreçte dünya nüfusunun büyük bir kısmına ulaşacağı düşünülüyor.

Kriptopara hayatınızı değiştirebilir mi?

Tıpkı, sadece bilgi depolamak amacıyla ortaya çıkan internetin şu anda dünyanın bir ucundan başka bir ucundaki kişileri birbirine bağlaması gibi tamamen teknolojiye adapte blokchain sistemleri de zamanla hayal bile edilemeyen noktalara gelebilir.

Finansal teknolojideki değişimleri benimsemiş şirketler

Kanada Bankası, UBS, Microsoft, IBM ve PwC blockchain ile yakından ilgilenen şirketlerin sadece birkaç örneği.

Son bir yılda finansal teknolojilerdeki değişim

Finansal teknoloji alanında yapılan girişimlere milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıldı. Kripto parayı güvenli bir şekilde işletmek için kurulan sanal kredi şirketleri ve siber güvenlik sağlayıcıları ise bu alanda gelişen yeni fırsatlar sağlıyor.

Dünya kripto paranın geleceğinden umutlu

Günümüz ekonomistlerine ve teknolojik liderlerine göre kripto para gelecekte, dünya nüfusunun tamamı tarafından kullanılabilen, tamamen yasal bir alım ve satım aracı olacak gibi görünüyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları