Brexit'in Siber Güvenlik Sektörüne Etkileri


brexit-shutterstock2

İngiltere’nin AB referandumunun ardından teknoloji sektörü ve özellikle siber güvenlik firmaları endişeye kapıldılar. İngiltere’deki siber güvenlik firmaları bütün teknoloji firmaları gibi Brexit’in sektörü kötü etkileyeceğini düşünerek endişeye kapıldılar.

Londra teknoloji sektörü Brexit’e karşı düşüncelerini yaptıkları bir anket ile açık bir şekilde ifade ettiler. 3000 adet deneyimli sektör üyesi ile yapılan ankette katılımcıların %87’si artık AB müşterilerini çekemeyeceklerini belirterek endişelerini ifade ettiler.

İngiltere’deki endüstrinin aktif olarak AB ve AB dışından insanları özellikle AR-GE için işe aldıkları biliniyor. AB ve İngiltere arasındaki anlaşmalar profesyonellerin çalışmasını kolay hale getiriyordu.

Brexit aynı zamanda İngiltere’deki veri paylaşımı ve gizlilik kanunlarını da değiştirebilir. AB kanunları şimdiye kadar “dijital tek market” oluşturmak amacıyla hazırlanmıştı ve İngiltere’nin ayrılması durumunda bu çalışmalar da büyük bir darbe yiyebilir. İngiltere’deki verilerin işlenmesi de ayrılma sebebiyle değişecektir.

Başka bir senaryo ise siber suçluların bürokratik ve sistemsel boşluklardan oluşabilecek açıklardan yararlanarak İngiltere’yi hedef almaları olabilir. AlienVault tarafından yapılan bir araştırma siber güvenlik profesyonellerinin %40’nın AB’den ayrılma durumunda İngiltere’nin zafiyetli duruma geleceğine inandıklarını gösterdi.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları