CyberMag Dergisi Genel Yayın Yönetmeni A.Oğuzhan Alkan Son Dönemde Sıkça Gündeme Gelen Momo Oyunu Hakkında Açıklama Yaptı


CyberMag Dergisi Genel Yayın Yönetmeni A.Oğuzhan Alkan Son Dönemde Sıkça Gündeme Gelen Momo Oyunu Hakkında Açıklama Yaptı

Siber Güvenlik Uzmanı ve CyberMag Dergisi Genel Yayın Yönetmeni A.Oğuzhan Alkan, Momo ve benzeri oyunların çocuklara ve gençlere verdiği zararlar nedeniyle BTK bünyesindeki Siber Olaylara Müdahale Ekiplerinin (SOME) oyun portallarını daha sıkı izlemeye başladığını belirterek, “Bu portallar üzerinden çocuklara link gönderiliyor. Bu linkler zararlı içeriğe sahip olabiliyor. Yapılan araştırmalar ortaya çıkardı ki Türkiye’de çocukların yüzde 4’ü, internette siber zorbalığa maruz kalıyor. Aileler çocuklarının sürekli oynadığı oyunları bilmeli, sosyal medyada onlarla arkadaş olmalı. Dehşet verici oyunlar hangi yaşta olursa olsun oynanmamalı” dedi.

Ailelerin bu gibi kritik durumlarda ne yapması gerektiğine değinen Alkan ; BTK merkezinde hayata geçirilen www.ihbarweb.org.tr sitesinden ailelerin ihbarda bulunabileceklerini dile getirdi.

“İnternette yeniliklere çok açık bir alan. Her gün farklı oyunlar devreye girebiliyor. Momo denen, gençleri intihara sürükleyen oyun da böyle. Bu oyunun engellenmesine yönelik standart bir adres yok. Oyun portallarından yönlendirilen kullanıcılar arasında özel linklerle yönlendiriliyor. Gönderilen bu link ile kişisel bilgileri oltalama (Phishing) yoluyla çalınan gençler yakın çevrelerindeki     kişilerle ilgili tehdit, şantaj ve siber zorbalığa maruz kalıyorlar. Oyuna katılan kişilerin, oyun üreticisinin bilinçli tercihi ile gece saatlerinde yapılması istenen çeşitli ve ürkütücü görevlerle ruh sağlıkları üzerinde etki bırakılmaya çalışılıyor. Günlerce devam eden bu sürecin sonunda, oyunu oynayan kişiler üzerinde yanlış değer yargıları ve değersizlik hissi uyandırılıyor son görev olarak intihara yönlendirme sağlanıyor.

Yapılan araştırmalara göre çocukların yüzde 4’ü internette zorbalığa maruz kalıyor. Aynı şekilde endişelendirici bir başka sonuç ise, istatistiklerin çocukların yüzde 20’sinin internette başkalarının siber zorbalığa maruz kalmasına tanık olduklarını, üstelik bu vakaların yüzde 7’sinde siber zorbalığa ortak oldukları. Anket; çocukların genelde siber zorbalık kurbanı olduklarını ailelerinden sakladıklarını gösteriyor. Bu aileler için çocuklarını koruma görevini daha da zor hale getiriyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları