Dece Yazılım Kurucu Ortağı Serdar Ak İle Söyleşi


Dece Yazılım Kurucu Ortağı Serdar Ak İle Söyleşi

  • CyberMag: Dece Yazılım’ın kuruluşu, bugüne kadar olan çalışmaları, ürünleri ve vizyonundan bahseder misiniz?

DECE Yazılım'ı 2014 yılında AR-GE müdürümüz Özgür Balcı ile birlikte kurduk. Veri yönetimi ve coğrafi bilgi sistemlerinde fark yaratacak bir fikir ile başladık ve bugün GEODI platformu ile aynı yolda yürüyoruz. DECE’nin bütün stratejisi GEODI üzerine kurulu ve GEODI’yi dünyaya yaymayı hedefliyoruz. Ülkemizdeki çok sayıda değerli kullanıcı yanında şimdiden Hırvatistan, Nijerya ve Brezilya'da kullanıcılarımız var. Çözüm ortaklarına inanıyoruz ve hedef pazarlara 50’yi aşkın çözüm ortağımız ile ulaşıyoruz.

  • CyberMag: 10 yıl sonra Dece Yazılım’ın bulunacağı konum nedir, neleri öngörüyorsunuz?

Yakın zamanda ülkemizde çok sayıda güzel projeler yaptık. Neredeyse tümünde karşımızda uluslararası rakipler vardır. Hem performans, hem başarım hem de yetenekleri kapsamında çoğunu geride bıraktık. Sıkı çalışan bir yurtdışı pazarlama ekibimiz var. Aynı rekabeti yurtdışında da yaşıyorlar ve avantajlarımız o ülkelerde de geçerli. Hırvatistan tarım bakanlığı, Nijerya Hazine bakanlığı, Brezilyada belediyeler gibi referanslarımız var. Yurtiçi referanslarımız hızlı bir şekilde artıyor, yakın gelecekte benzeri artışı yurtdışında da yaşayacağız. 10 yıl sonrasını görmek veya planlamak elbette biraz zor ama oldukça keyifli bir noktada olacağımızı düşünüyorum.

  • CyberMag: GEODI ürününden daha ayrıntılı olarak bahsedebilir misiniz?

GEODI, 200'ü aşkın veri adaptörü ve çok sayıda veri keşif aracı ile çok farklı sektörlerde veri yönetimi ihtiyaçlarına cevap veriyor. Bu nedenle GEODI’yi bir platform olarak değerlendiriyoruz. Dosya, Veri Tabanı, bir CRM veya Sosyal Medya GEODI ile tek noktadan aranabilir hale geliyor; semantik aramanın yanında, veri keşfi sayesinde özet bilgi çıkarılıyor. Semantik Kurumsal Arama, Semantik Veri Keşfi, Maskeleme, Veri Analizi, Arşiv, Sosyal Medya İzleme, Mevzuat Veri Tabanı, Sanal Müze, Forensic Analiz, Büyük Veri Analizi, Dolandırıcılık Analizi(Fraud Detection) ve Otomatik Veri Sınıflama gibi alanlarda GEODI kullanıcıları mevcut. Modüler yapı ve low-code yetenekler sayesinde karmaşıklığı arttırmadan çözümler sunabiliyoruz.

  • CyberMag: Öncelikle kişisel veri kavramından bahsedebilir misiniz? Bu konunun GEODI ile ilgisi tam olarak nedir?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu bu konuda gerekli kapsamı ortaya koymuş durumda. Gerçek bir kişiyi işaret edecek doğrudan veya dolaylı bilgiler kişisel veri kapsamına giriyor. İsim, TC kimlik no, e-posta, IP adresleri, ses kaydı gibi bilgiler kanun kapsamında koruma altında. Yasa ile çeşitli kurum ve kuruluşlar kişisel verileri bilmek ve korumakla yükümlüler. GEODI, kurumun dijital veri havuzunu tarayarak içindeki kişisel ve diğer hassas verileri keşfediyor. Böylece kurum riskleri hesaplayıp önlemleri planlayabiliyor. Örneğin GEODI kurumun imha edeceği ve/veya karantinaya alacağı veriler için gerekli komutları üretiyor. Bir kez keşfetmek yeterli değil elbette, günümüzde sürekli bir veri akışı var. GEODI akan veriyi de devamlı olarak işliyor. Keşfetmenin yanında maskeleme de yapabiliyoruz. Böylece verinin anonimleşmesi de sağlanabiliyor. 

  • CyberMag: Türkiye’nin bilgi güvenliği hususunda kat ettiği yolu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu ilerleme gelecekte nasıl bir boyut kazanacak?

Oldukça başarılı buluyorum. Başarı iki yönlü. Kurumların önemsemesi ve yaptığı yatırımların yanında çok sayıda yerli girişime de vesile olmuş durumda. Veri keşfi, sınıflama, analiz, DLP, saldırı saptama ve benzeri çok sayıda konuda uluslararası olmuş veya olmak üzere girişimlerimiz var. Benim açımdan işin en keyifli kısmı bu. Umarım çok da uzak olmayan bir gelecekte sektör ihtiyaçları büyük ölçüde içeriden karşılanır. Pandeminin de etkisi ile genel olarak dijital teknolojiler büyük bir sıçrama yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Bu değişim ülkemiz için de önemli bir fırsat. Yerli girişimleri desteklemenin tam zamanı. Ancak bu şekilde yüksek katma değerli ihracat hedeflerine ulaşabiliriz.

  • CyberMag: Son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’nin 15 bin siber güvenlik uzmanı açığı olduğu konuşuluyor. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Uzman açığının kapatılması için yapılması gerekenler sizce nelerdir? Üniversitelerin siber güvenlik noktasında üzerlerine düşen görevleri yaptığını düşünüyor musunuz? Lisans veya yüksek lisans programlarını içerik veya nicelik olarak yeterli midir?

Bu çok büyük bir sayı. Benzer eksikler yazılım, test ve ilişkili alanlarda da var. Ben açıkçası üniversitelerin mevcut yaklaşımları ile bu eksiğin kapatılabileceği kanaatinde değilim. Akademi, endüstri ihtiyaçları ile daha fazla ilgilenmeli. Bizlerin sorunları ve ihtiyaçlarını daha iyi algılamalı. Umarım bu şekilde olur. Sorunu STK’ların daha iyi ve çabuk çözebileceğini düşünüyorum. Daha hızlı organize olmak ve endüstriyi işin içine daha fazla dahil edebilme potansiyeline sahipler. Ancak her kim yapacaksa bu eksikleri stratejik hedef olarak görmeli ve başlanmalı. Eksiklerin kapatılmasında meslek gibi şartları çok dikkate almamak lazım. Malum, ülkemizin üniversite seçme ve yerleştirme sistemi gençler için çok da isabetli yollar sunmuyor. Yeteneği, tutkuyu ölçecek ve daha geniş kitleleri kapsayacak bir yaklaşım şart. Bilişsel sermaye her ülkenin en önemli sermayesi. Korumak ve geliştirmek gerekiyor.

  • CyberMag: Sektör üzerinde bir sinerji oluşturmak ve farkındalık yaratmak adına sivil inisiyatif organlarına düşen görevler nelerdir?

STK’lar sektörü bir araya getirmek için en doğru kanal ancak bilişim sektöründeki STK sayısını sayabilmek mümkün değil. Sayının artması dolayısı ile sinerji potansiyelini ve toplam itici gücü ciddi şekilde azalttığı kanısındayım. Çok sayıda gündem var ama türlü kök sebeplere etkili şekilde eğilemiyoruz. Biraz önce söz ettim, eğitim de bunların arasında. Çok dar alanda etkili girişimler haricinde yüksek etkili işler yapamıyoruz. Umarım STK’lar daha yakın çalışabilirler.

  • CyberMag: CyberMag, siber dünyadaki riskler ve siber güvenlik konusuna odaklanmış Türkiye’nin ilk basılı ve elektronik dergisi olarak farkındalığı artırmayı ve insanları bilgilendirmeyi amaç edinmektedir. Bu amaçla yola çıkan ve yayın hayatına bir seneyi aşkın bir süredir devam eden CyberMag hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Öncelikle tebrik ediyorum. Çok önemli ve faydalı bir yayın. Web sitenize baktığım zaman derin bir kavrayış ve bilgi birikimi görüyorum. İçeriklerinizi hızla gelişen siber güvenlik teknolojisi gündeminin takibi açısından faydalı buluyorum. Siber güvenlik konusunda ülkemizdeki bilincin de hızla gelişmekte olduğunu biliyoruz. Benimsediğiniz yayın anlayışının bilinç kazanma ve gelişim sürecini olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum.

  • CyberMag: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Bize bu fırsatı verdiğiniz için tekrar teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz. Umarım sektör ve çözümlerimiz hakkındaki bilgileri paylaşmaya devam ederiz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları