EY, ‘Ops Chain PE’ Uygulaması İle Şirketlere Güvenli İşlem Ortamı Sunuyor


EY, ‘Ops Chain PE’ Uygulaması İle Şirketlere Güvenli İşlem Ortamı Sunuyor

 

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY, Ethereum sistemi üzerine yapılandırılan yeni hizmeti EY Ops Chain Public Edition (PE) ile şirketlerin halka açık bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde işlem yapmasına imkân sağlıyor. EY Ops Chain Public Edition (PE) hizmeti, zero-knowledge proof (ZKP) teknolojisinin ilk uygulaması olma özelliği taşıyor.

Lider danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY, Ethereum blockchain sistemi üzerine yapılandırılan yeni hizmeti EY Ops Chain Public Edition (PE) ile şirketlerin halka açık bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde işlem yapmasına imkân sağlıyor.

EY Ops Chain Public Edition (PE) hizmeti, zero-knowledge proof (ZKP) teknolojisinin ilk uygulaması olma özelliğini taşıyor. ZKP teknolojisi, şirketlere halka açık bir blockchain platformu üzerinde ürün ve hizmet token’larını özel ve güvenli bir şekilde oluşturma ve satma olanağı sunuyor. EY’nin Londra ve Paris’te bulunan Blockchain laboratuvarlarının ortak çalışmasıyla oluşturulan hizmet, Ethereum ERC-20 ve ERC-721 token standartlarına benzer destek sunuyor.

 

EY Orta, Doğu, Güneydoğu Avrupa ve Orta Asya (CESA) Gelişmekte Olan Teknolojiler Danışmanlık Hizmetleri Lideri Alper Karaçar, konu ile ilgili şunları söyledi: “Dünyada ilk olma özelliğini taşıyan EY Ops Chain PE, blockchain kullanımını kayda değer şekilde artıracak bir uygulama. Özel blockchain uygulamaları şirketlere gizlilik sağlıyor ancak güvenlik anlamında zayıflıklar ortaya çıkıyor. Zero-knowledge proof teknolojisi ise şirketlerin halka açık ağlar üzerinde gizlilik ile endişeleri ortadan kaldırarak güvenli bir şekilde işlem yapmasını sağlıyor. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz, blockchain’in getirdiği tüm artıları kullanabileceksiniz, bunu yaparken de bütün verinizi rakibinizle aynı ağ üzerinde tutacak ve bu bilgilere sadece siz erişebileceksiniz.”

 

Patent başvurusu yapılan ve prototip olarak lanse edilen hizmet, ilk olarak Nisan 2017’de tanıtılan EY Ops Chain’in devamı olarak tanımlanıyor. Yeni prototipe dâhil edilen EY Blockchain Private Transaction Monitor adlı çözüm ise daha sonra gözden geçirmek için işlem geçmişinin takibini sağlıyor. EY, Ops Chain PE ve EY Blockchain Private Transaction Monitor için işlem verimliliğini ve ölçeklenebilirliği hedefleyen bir yol haritası üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar


İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları