FED Başkanının Açıklamaları Piyasaları Hareketlendirdi


FED Başkanının Açıklamaları Piyasaları Hareketlendirdi

Yılın son ayının ilk gününe FED Başkanı Powell’ın açıklamaları damgasını vurdu, kripto para piyasaları Aralık ayında faiz artış hızını azaltabiliriz açıklamaları ile yükselişe geçti. Günün öne çıkan konularını ve başlıklarını, Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz değerlendirdi.

Haberler

  • FED Başkanı Powell dün yaptığı açıklamada, Fed’in gerçekleştirdiği para politikası faizi artışlarının gecikmeli etkilerinin tam olarak ekonomiye yansımadığını ve Aralık toplantısında faiz artış hızını azaltabileceklerini belirtti. Powell’ın yaptığı açıklamanın ardından ardından Bitcoin 17200$ seviyelerine yükseldi.
  • Mesajlaşma platformu Telegram’ın CEO'su Pavel Durov, kripto cüzdanı ve merkeziyetsiz bir borsa oluşturacaklarını söyledi.
  • Hong Kong merkezli blok zinciri ve yatırım şirketi Animoca Brands, Metaverse girişimlerine yatırım yapmak için 2 milyar dolarlık bir fon başlatacağını duyurdu.
  • Avrupa Komisyonu yetkilisi, FTX borsasının başarısızlığının blok zinciri veya kripto varlıklardan kaynaklı olmadığını söyledi.
  • İsviçre merkezli kripto para bankası SEBA Bank, Hong Kong’a açılacağını duyurdu.

Piyasa Notları

  • Veri akışının yoğun olduğu bir günü geride bırakırken, ABD’de üçüncü çeyrek GSYH büyümesi %2,6’dan %2,9’a revize edildi. Büyüme verisinde ihracat, tüketici ve kamu harcamalarında kaydedilen artışlar etkili oldu.
  • ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisine yönelik öncü gösterge niteliğinde olan ADP özel sektör istihdam artışı Kasım’da 127 bin kişi ile 200 bin düzeyindeki piyasa beklentisinin altında kaldı.
  • Dün, Fed tarafından yayımlanan ve 12 Fed bölgesine yönelik değerlendirmeler içeren Bej Kitap raporunda, ekonomik aktivite açısından beş bölgede ılımlı kazanımlar görüldüğü ancak geri kalan bölgelerde değişiklik yaşanmadığı ya da düşüşler kaydedildiği belirtildi.
  • Powell’ın konuşması sonrası ABD borsaları günü 11 Kasım’dan bu yana en sert yükselişlerle sonlandırdı. Kripto piyasasında ise Bitcoin günü %4.30 yükselişle kapatarak 17200$ seviyesine, Ethereum da %6.40 yükselişle 1300$ seviyelerine kadar yükseldi.
  • Dolar endeksi ise gerilemeye devam ederek 105.50 seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.

1 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZDün Powell’ın konuşmasıyla birlikte yükselişe geçen Bitcoin, önemli direnç seviyesi olan 17000$’ı aşarak üzerinde günlük kapanış yapması şimdilik olumlu gözüküyor. Bitcoin’in kısa vadede 17000$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması önem arz ediyor. Bu seviyede kalıcılık sağlaması halinde yukarı yönlü hareketliliğin devamında ilk direnç seviyesi olarak 17800$ ardından 18900$ karşılanabilir. 17000$ seviyesine tutunamaması halinde düşen kanalın üst bandı test edilebilir. Bu seviye ise karşımıza 16500$ olarak çıkıyor. Kanalın üst bandı destek olarak çalışmaması halinde kanalın orta bandına (15750$) kadar bir geri çekilme ile karşılaşılabilir.

1 ARALIK ETHEREUM TEKNİK ANALİZDört saatlik grafik incelendiğinde Bitcoin önderliğinde %6 civarında bir artış gerçekleştiren Ethereum gün içerisinde önemli bir direnç seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. 1280$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde yukarı yönlü hareketle ilk olarak 1324$ ardından ise daha önce red aldığı majör düşen trend olan 1400$ test edilebilir. 1280$ seviyesine tutunamaması halinde ise geri çekilmelerde destek olarak 1220$ ardından ise 1170$’a kadar geri çekilmeler görülebilir.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları