Fidye korkusu 100 bin şirketi harekete geçirdi


Fidye korkusu 100 bin şirketi harekete geçirdi

Kısa bir süre önce tüm dünyada kendinden söz ettiren WannaCry ve ExPetr salgınları, fidye yazılımlarının iş dünyası üzerindeki felç edici etkisini gözler önüne serdi. Mayıs ayında, WannaCry saldırısı sonucunda 150 ülkede 200.000 sistem olumsuz etkilendi, şirketlerin faaliyetleri durdu ve zararları telafi edip işlerine devam etmek isteyen şirketler yüksek miktarlarda masraf altına girmek durumunda kaldı. Fidye yazılımlarının ciddiyeti konusunda farkındalık artıyor ve dolayısıyla birçok şirket kısıtlı kaynaklarıyla mümkün olan en üst seviyede korunmanın yollarını arıyor. Ücretsiz sunulan Kaspersky Fidye Yazılımı Koruma Aracı’nın son 12 ay içerisinde, Türkiye’den şirketler de dahil olmak üzere 100 bin şirket tarafından indirilmiş olması şirketlerin bu eğilimini kanıtlar nitelikte.

Kaspersky Lab, siber suçla 20 yıldır ön saflarda mücadele etmesi sonucu edindiği deneyime dayanarak, en modern fidye yazılımı karşıtı teknolojiyi iş dünyasına ücretsiz olarak sunmaya devam etmek üzere geliştirdiği Kaspersky Fidye Yazılımı Koruma Aracı’nın yeni jenerasyon bir sürümünü kullanıma sundu. Şirketin B2B International ile birlikte yürüttüğü ‘2017 Küresel BT Güvenliği Riskleri Anketi’ne göre bir fidye yazılımı saldırısının tek bir şirkete verebileceği maddi zarar ortalamada 713.224 dolar seviyesine ulaşabilirken, bu güncel korunma aracı şirketlerin buna maruz kalmak zorunda olmadığını gösterir nitelikte.

 

Kaspersky Fidye Yazılımı Koruma Aracı tarafından tespit edilen fidye yazılımı aileleri: 
Tespitlerin %63’ü WannaCry’dan oluşuyor

Kaspersky Fidye Yazılımı Koruma Aracı’nın iş dünyasına özel sunulan sürümü, üçüncü taraf güvenlik ürünleriyle uyumlu olarak çalışıyor, kolay bir şekilde kuruluyor ve kullanımı teknik açıdan derin bir bilgi gerektirmiyor. Araç, Kaspersky Lab çözümleri kullanmayan şirketlere hiçbir ücret ödemeden, fidye yazılımı karşıtı gelişmiş teknolojileri deneme imkanı veriyor. Kaspersky Lab’ın Sistem İzleyici bileşenini içeren araç, bu sayede şüpheli fidye yazılımı faaliyetlerini tespit ediyor, saldırıya uğrayan dokümanları geçici olarak yedekliyor, fidye yazılımının yaptığı zararlı değişiklikleri düzeltiyor ve sistemin saldırıdan etkilenmemesini sağlıyor. Kaspersky Security Network’ten de faydalanan araç, bu sayede saniyeler içerisinde güvenlik istihbaratına ulaşıyor, yanlış tespitlerin önüne geçiyor ve üst seviye bir koruma sağlıyor.

Kaspersky Lab’da KOBİ İş Birimi Başkanı Vladimir Zapolyansky, konuyla ilgili olarak, “WannaCry ve ExPetr salgınları, fidye yazılımı sorununun gerçekliğini ve herhangi bir şirketi etkileyebileceğini gözler önüne seren talihsiz bir hatırlatma niteliği taşıdı. Kaspersky Fidye Yazılımı Koruma Aracı’nı 100 bin şirketin indirmiş olması, iş dünyasının bu sorunun farkında olduğunu ve endişe duyduğunu gösteriyor. Fidye yazılımlarının verebildiği maddi zarar düşünülünce, her şirketin doğru güvenlik çözümünü kullanıp kullanmadığı konusuna eğilmesi gerekiyor. Kullandıkları güvenlik çözümünün en son fidye yazılımlarına karşı mücadele edip edemediğinden emin olmayan şirketler, en son fidye yazılımı karşıtı teknolojilerden faydalanmak için Kaspersky Fidye Yazılımı Koruma Aracı’nı kullanabilir” diyor.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları