Hacker Ekonomisine Daha Yakından Bir Bakış


 

Cyber-security (1)

Siber güvenlik ile ilgili akla gelen ilk konu şirketlerin kendilerini gittikçe daha da sofistike bir yapıya bürünen ve daha büyük hedefler koyan saldırılardan nasıl koruyacakları. Siber suçların 2016 yılı için global ekonomiye 445 milyar dolarlık bir zarar oluşturacağı tahmin ediliyor.

Yabancı devletler tarafından desteklenen saldırılar genellikle kritik altyapıları hedef alıyor, fakat uzmanlar asıl tehlikenin Amerikan şirketlerine yönelik olan saldırılar olduğunu düşünüyorlar. 2014 yılındaki Kuzey Kore destekli Sony saldırısı bunun en belirgin örneğiydi.

Hackerlar, her geçen gün daha da gelişiyorlar ve daha organize hale geliyorlar. Bu yüzden, güvenlik açıklarını bulmak daha da kolaylaşıyor. Buna bağlı olarak da hackerların çalışma modelleri değişiyor.

Araştırmalar sonucunda, bir hackerın siber saldırı yaparken kullandığı özel araçların ortalama 1367 dolar tuttuğu belirlendi. Bu araçların sayısının son iki yılda % 63 arttığını görüyoruz ve kullanıcıların %64’ü bu araçların son derece etkili olduğunu belirtiyor. Ayrıca, bir hackerın ortalama olarak yıllık 28744 dolar kazandığını görüyoruz. Bu ücretin, ortalama bir güvenlik uzmanın maaşının dörtte birine tekabül ettiğini de hatırlatmak gerekir.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları