Intertraffic Amsterdam Fuarı’nda Türk mühendislerin çözümleri büyük ilgi gördü


Intertraffic Amsterdam Fuarı’nda Türk mühendislerin çözümleri büyük ilgi gördü

 

Dünya akıllı şehirler pazarının en önemli aktörlerinden Ekin Teknoloji, dünyanın dört bir yanında düzenlenen fuarlara katılmaya, tamamı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen güvenli şehir teknolojilerini sergilemeye devam ediyor. Ekin Teknoloji, 46 yıldır düzenlenen Intertraffic Amsterdam 2018'in ilgi odağı oldu. Yüz tanıma, plaka tanıma, hız tespiti, park ihlal tespiti, akıllı kavşak kontrolü gibi çözümleriyle hizmet ettiği alana liderlik eden, çeşitli ürünleriyle güvenli şehir teknolojilerine ilkleri kazandıran Ekin Teknoloji, Ekin Bike Patrol, Ekin Patrol G2 ve Micro Spotter ürünleriyle ziyaretçilerden tam not aldı.

Birleşmiş Milletler’in yayımladığı 17'inci Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri raporuna göre dünya nüfusunun ortalama yüzde 54'ü yaşadıkları topraklardan şehirlere göç etmiş durumda. Hızla artan şehir nüfusunun önümüzdeki 30 yıl boyunca devam edeceği, yüzde 54’lük göç oranın yüzde 70’lerin üzerine çıkacağı belirtiliyor. Göç, şehirlerdeki alt yapıların, teknolojik dönüşümlerin, akıllı şehir politikalarının tekrar elden geçirilmesine işaret ediyor. Bu anlamda, şehirlerdeki hızla artan nüfus ile birlikte yükselen sorunların çözümlerini katılımcılar buluşturan, ilki 1972 yılında gerçekleştirilen trafik yönetimi, mobilite, güvenlik, park yönetimi ve akıllı şehirler konusunda en yeni gelişmelerin paylaşıldığı Intertraffic Amsterdam, bu yıl da büyük bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı.

Dünyanın dört bir yanından 800 markanın yeni ürün, çözüm ve hizmetlerinin tanıtıldığı dev organizasyonda Türkiye’nin Bilişim Hizmetleri'nde ihracat şampiyonu olan Ekin Teknoloji, rakipsiz ürün ailesini 4 gün boyunca sergiledi. Geliştirdiği güvenli şehir teknolojileri ile 10 ülkede 22 şehirde ihlal ve suç oranlarının takibine ve azaltılmasına destek olan Ekin Teknoloji, tamamı Türk mühendisler tarafından güvenlik güçleri, havaalanları, alışveriş merkezleri ve belediyeler gibi birçok alanda güvenlik gözetimi için geliştirilen güvenli şehir çözümleriyle 30 binin üzerinde sektör profesyonelinin katıldığı organizasyonda tam not aldı.

Gelişen şehirlerin artan trafik çözümü ihtiyaçlarına inovatif ve dijital bir yaklaşımla cevap veren Ekin Teknoloji, fuar süresince Ekin Bike Patrol, Ekin Patrol G2 ve Micro Spotter ile sektörün geleceğine ışık tuttu. Şehir güvenliği ve trafik düzenlemesi konusunda Ekin Teknoloji çözümlerinin teknoloji ile dönüşen şehirler için birçok özelliği üzerinde barındırdığını belirten Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin şöyle konuştu; "Ekin Teknoloji olarak 20 yıldır odağımızdan şaşmadan güvenli şehir teknolojilerine yatırım yaptık. Bugün tasarımı, donanımı ve yazılımı yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ürünlerimizle Türkiye'nin yanı sıra, dünyada da alanında takip edilen bir şirket olmayı başardık. Birçok özelliği üzerinde barındıran ürünlerimiz kolay kullanımı ile gerçekleştirilen testlerden övgüyle geçiyor. Ödüllü akıllı güvenli şehir teknolojilerimizin kullanıldığı Abu Dabi’de ölümlü trafik kazalarında yüzde 34’lük bir düşüş gözlemlendi. Sistemimiz sayesinde, güvenlik güçleri mevcut sistemi ile 100 günde aranan kişiyi bulurken, bu oranı 1 saate indirmeyi başardık.”

Ekin Bike Patrol: Şehir gözetim yöntemlerine farklı bir bakış açısı kazandıran Ekin Bike Patrol, güvenlik güçlerinin sabit sistemlerin bulunmadığı noktaları da denetleyebilmesini ve kent trafiğinin daha güvenli hale gelmesini sağlıyor. Herhangi bir polis bisikletine kolaylıkla monte edilebilen sistem, hareket halinde görüş alanını sürekli kaydediyor. Sahip olduğu plaka tanıma, hız ve park ihlali tespiti özellikleriyle 'A Design Awards' ve 'Stevie Awards'ın da sahibi olan Ekin Bike Patrol, emniyet güçlerine denetim konusunda büyük kolaylık sağlıyor.

Ekin Micro Spotter: Ekin Teknoloji'nin güvenli trafik için tasarladığı en kompakt ve çok yönlü ürünü olan Ekin Micro Spotter, ihtiyaca göre tripod üzerinde, direk ya da araç üzerinde hem mobil hem de sabit bir sistem olarak kullanılabiliyor. Yüksek çözünürlüklü kameraları ile 7 gün 24 saat video gözetimi yapan sistem, Avrupa, Amerika ve Orta Doğu plakalarını yüksek doğruluk oranı ile tespit edip, aynı zamanda tespit edilen plakaların hangi ülkeye ait olduğunu belirliyor. Ürün, tüm dünya ülkelerinde kullanılabiliyor. Mikro boyutlardaki kompakt tasarımı ile geniş kullanım alanı sağlayan Ekin Micro Spotter; araç plakalarının yanı sıra araç hızını ve kırmızı ışık ihlallerini otomatik ve sürekli olarak tespit ederek trafik güvenliği sağlıyor. Ürün aynı zamanda araç rengi, marka – model tespiti de yapıyor.

Ekin Patrol G2: Şehirlerin güvenliğini artırmak amacıyla polis, jandarma, itfaiye gibi araçlar için tepe lambası konseptinde tasarlanan Ekin Patrol G2, yüksek teknolojili mobil bir gözetleme sistemi. Yeni versiyonu ile birlikte tasarımı ve teknolojisi tamamen değişen Ekin Patrol G2'nin en önemli özelliği; 360 derece gözetim imkânı sunarak, sabit sistemlerin olmadığı noktaların kontrolünü sağlaması. Dört tarafına yerleştirilen kameralar ile hareket halindeyken yüz, plaka tanıma, hız ve park ihlal tespiti yapabilen Ekin Patrol G2 kesintisiz görüş olanağı sağlıyor ve sabit sistemlerin bulunmadığı alanlarda, fark edilmesi zor eylemleri dahi kaydedebiliyor. Ekin Patrol G2, istenildiğinde sadece öndeki ya da yandaki değil, arkadan gelen araçların da hız ve plakalarını algılama özelliğine sahip. 5 şeride kadar plaka tanıma ve hız ihlal tespiti yapabilen mobil devriye, birbirine çok yakın araçlar için park ihlal taraması gerçekleştirebiliyor. Aranan veya çalınan araçların belirli bir veri tabanında tanımlanması ya da park süresini aşan araçların tespiti bu sayede mümkün oluyor. Gerekli durumlarda öndeki ve arkadaki araçların içine ışık tutabilen Ekin Patrol G2’de ısı ve nem sensörü de bulunuyor. Şüpheli araçların tespitinde tablet uygulamasına ve kontrol merkezine tercihe göre sesli veya görsel alarm gönderen sistem, güvenli şehir yönetim sistemi ile anında iletişim kuruyor. Yüz tanıma da yapabilen Ekin Patrol G2, görüş alanında bulunan insan yüzlerini anında görüntüleyerek veri bankasına aktarıyor, mevcut veriyi sistemdekilerle eşleştiriyor ve yüzlerin yüksek doğruluk oranında tanınmasını sağlıyor.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları