İsrail ve İsveç Cep Telefonlarında Adli İnceleme Yapılmasını Sağlayan Yazılımları Artık Türkiye'ye Satmıyor


İsrail ve İsveç Cep Telefonlarında Adli İnceleme Yapılmasını Sağlayan Yazılımları Artık Türkiye'ye Satmıyor

Gelen yeni bilgilere göre İsveçli Micro Systemation AB şirketinin ardından, İsrailli Cellebrite şirketinin de adli yazılımlar konusunda Türkiye'ya ambargo uyguladığı belirtildi.

Cep telefonlarını adli bakımdan incelemek ve suç takibi yapmak için kullanılan yazılımları üreten İsveç ve İsrail, Türkiye'ye ambargo uyguluyor.

İlginizi ÇekebilirAvatar Windows 10, μTorrent'i kaldırmaya ve yeniden yüklenmesini engellemeye başladı

Bu iki şirketten İsveçli Micro Systemation AB, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Wassenaar Düzenlemesi'ndeki teknoloji ihracatını gerekçe göstererek Türkiye'ye yazılım satışına sınırlama getirmişti. Benzer bir haber de İsrail kanadından geldi.

FETÖ soruşturmalarına zarar veriyorlar iddiası

İsrail'de faaliyet gösteren Cellebrite adlı şirketin ise geçtiğimiz ay Tel Aviv'den gelen talepler doğrultusunda Türkiye'ye yazılım satışını durdurma kararı aldı. Adlı suç yazılımları konusunda dünyada tekel oldukları belirtilen bu iki teknoloji şirketinin, ambargo uygulamasının nedeni olarak ise FETÖ soruşturmalarına zarar vermek istemeleri gösteriliyor.

MSAB ve Cellebrite şirketlerinin geliştirdiği yazılımlar, adli tıp görevlilerinin, cep telefonu ve diğer mobil cihazların imajını almalarını sağlıyor. Bu tip adli bilişim yazılımlarının satışında, ticari kaygıdan çok, politik ve stratejik kriterlerin göz önünde bulundurulduğuna dikkat çekilmiş. Türkiye'de iste Emniyet, Jandarma ve Adli Tıp Kurumu'nun, İsrail menşeli Cellebrite yazılımın kullandıkları belirtiliyor.

 

Kaynak; https://www.cybermagonline.com/israil-ve-isvec-cep-telefonlarinda-adli-inceleme-yapilmasini-saglayan-yazilimlari-artik-turkiye039ye-satmiyor

 İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları