Karanlık Web Üzerinde Kimliğinizin Değeri: Bir Dolardan Daha Fazla Değil


 

download (1)

Çalıntı bilgiler internet ortamında alım satımı gayet iyi ve kolay olan bir piyasa fakat bilgilerin ne kadar ettiği sizin için bir sürpriz olabilir.

Karanlık Web'e Tor Onion ağıyla bağlanarak çalınmış bilgileri satın almak artık markete gitmek kadar kolay. Amerikan mobil oparetörlerine ait hesaplar 14 dolar gibi küçük bir miktara satın alınabiliyor. Birkaç ay yada yıllık eBay hesapları ise 300 dolara satılabiliyor. Banka hesapları ise hesaptaki paranın miktarına göre 200 ile 500 dolar arasında alıcı buluyor.

Kart bilgileri ise almak isteyen herkese satılıyor ve fiyatlar genelde arz ve talebe göre değişebiliyor. Ayrıca, onay ve deaktivasyona kadar karttan ne kadar çalınabileceği de fiyatları etkiliyor. Amerika dışındaki kartlar Amerikan adreslilere göre daha fazla para ediyor.

Kişisel bilgiler ise yaklaşık 1 dolardan satılıyor. Data, kişinin açık adresi, doğum tarihi, tam adını, vatandaşlık numarasını ve diğer kişisel bilgileri içeriyor. Trend Micro'ya göre, önceden 4 dolardan giden bu datalar şu anda arzın yüksek olması ve talebin düşmesi nedeniyle 1 dolara kadar düştü. Ayrıca pasaport, ehliyet gibi özel belgeler ise her biri 10 dolar ile 35 dolar arasında alınabiliyor.

 İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları