KRİPTOGRAFİ NEDİR VE NİÇİN ÖNEMLİDİR?


KRİPTOGRAFİ NEDİR VE NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Kıymetli okurlar;

Bugün, kriptografinin ne olduğuna ve nasıl işlediğine göz atacağız.

Daha önce çevrimiçi alışveriş yapmış veya bir web platformunda hesap oluşturmuş olmalısınız. Bu görevleri tamamlarken hassas ve çok değerli bilgileri paylaşırsınız. Bu tür bilgilerin nasıl saklandığını hiç merak ettiniz mi? Şirketler kullanıcı adınızı ve şifrenizi nasıl saklıyor? Online alışveriş siteleri kredi kartı bilgilerinizi üçüncü şahıslardan nasıl saklar? Tüm bu soruların cevabı kriptografidir. İnternet sitelerinin büyük çoğunluğu, kullanıcılarının gizliliğini sağlamak için bir çeşit şifreleme yöntemi kullanıyor. Gmail hesabınızdaki e-postalar gibi bilgiler bile Google'ın veri merkezlerinde dolaşırken şifrelenir. Kriptografi’yi kısaca “mesajları güvende tutma sanatı ve bilimi” olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle, kriptografi disiplini, hassas bilgileri üçüncü tarafların gözlerinden uzak tutmayı amaçlamaktadır.

Kriptografi uygulamaları kodları, dijital cihazları, basit veya karmaşık kuralları, özel kod çözücüleri, yazılımı içerebilir, ancak tüm bunların ana amacı şifreleme ve şifre çözmenin sağlanmasıdır. Başka bir deyişle, kriptografi bilgileri, hedeflenen alıcının bilgilerin şifresini çözmesini ve anlamasını sağlayacak şekilde şifreler.

Kriptografi bir düz metin (açık metin olarak da bilinir) alır ve bunu yalnızca amaçlanan alıcılar tarafından anlaşılabilecek bir şeye dönüştürür. Bir şekilde bu bilgi parçasını ele geçiren başka kimse bunu anlayamamalıdır.

Bir düz metni şifrelemek için kullanılan çeşitli teknikler vardır: Simetrik şifreleme, asimetrik şifreleme, karma fonksiyonları, blockchain ve dijital imzalar en önemli şifreleme tekniklerinden bazılarıdır. Genellikle diğer siber güvenlik önlemleriyle birlikte kullanılırlar. Peki, Kriptografi niçin bu kadar önemlidir?

İş süreçlerimiz daha dijitalleştikçe ve çevrimiçi alışveriş gibi web tabanlı uygulamalar daha yaygın hale geldikçe, çok daha fazla miktarda hassas bilgi sanal ortamda dolaşacaktır. Bu nedenle kişisel verilerin gizli tutulması gittikçe önem kazanacaktır. Bu nedenle siber güvenlik uzmanları şifreleme ve kriptografi’ye çok daha fazla önem verecektir.

Birkaç yıl önce, bilgisayar korsanları sadece büyük organizasyonları hedef alıyordu, ancak özel bilgilerin dolaşımı daha yaygın hale geldikçe ve bilginin kendisi kişinin sahip olabileceği en büyük varlıklardan birine dönüştüğü için, bilgisayar korsanları her büyüklükteki kuruluşu, hatta bireyleri hedefliyorlar artık. Aslında, son araştırmalar, küçük kuruluşların bilgisayar korsanlarını daha da cezbettiğini gösteriyor, çünkü bunların çoğu siber güvenlik operasyonlarına çok fazla kaynak ve insan gücü ayırmıyor. Başka bir deyişle, bunları alaşağı etmek daha kolaydır.

İşletmenizi güvende tutmak istiyorsanız, personel bilgilerinizi, müşteri verilerinizi, iş iletişimlerinizi ve benzeri şeyleri kötü niyetli saldırganlardan korumak için kesinlikle uygun şifreleme ve şifreleme uygulamalarına ihtiyacınız var demektir.

Kriptografiyi daha iyi anlamanız için “THE IMITATION GAME”(TAKLİT OYUNU) filmini izlemediyseniz izlemenizi öneririm.

Sağlıcakla kalın! Esen kalın! Hoşcakalın!

 

Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Tuncay GENÇOĞLU
Fırat Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümüİlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları