Platin Bilişim’den Uyarı! Kanun Sizi Korusun, Siz de Verilerinizi…


logo

Platin Bilişim, Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu neticesinde özelikle bankacılık ve telekom sektöründe bilgi güvenliği alanında yatırımların attığını kaydetti. Yasa kapsamında yapılması gereken teknoloji yatırımları hakkında sektörü bilgilendiren ve stratejik yapılanma planının önemine dikkat çeken firma yetkileri, kanunun ithali durumunda 3 yıla kadar hapis cezası olduğunun altını çizdi.

2001 yılından beri Türkiye’nin önde gelen kurumlarına “Veri Koruma”, “Arşivleme”, “İş Sürekliliği”, “IT Altyapı Yönetimi” ve “Güvenlik” konularında profesyonel çözümler sunan Platin Bilişim, Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan Kişisel Verilerin Korunması kanunu kapsamında kurumları doğru yatırım planı yapmaları konusunda uyardı.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu-6698 (KVK), kişisel verileri tamamen veya kısmen otomatik olan yollarla işleyen ve kişisel verileri herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla işleyen tüm şirketlerin gündeminde olacak.

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından kurumlar için kişisel veri ve bilgi güvenliği kavramı gereksinimi daha da arttığı belirten Platin Bilişim İş Geliştirme Müdürü Mehmet Bayram

“Bilgi Güvenliği, bir bilginin yetkisiz kişilerce ele geçirilmesini, değiştirilmesini engelleme ve bilgiye yetkili kişilerin istenilen zamanda ve istenilen kalitede erişmesini sağlama anlamına geliyor. Bu kapsamında yeni yasa ile beraber kişilerin verilerin korunmasını sağmak şirketlerin en önemli amacı haline gelecek” dedi.

1450974304_54489f4746c46f56594c5649

Bilgi varlıklarını yönetmenin, varlıkların güvenlik değerlerini, ihtiyaçlarını ve risklerini belirlemenin, güvenlik risklerine yönelik kontrolleri geliştirmenin ve uygulamında da önem kazanacağını kaydeden Bayram şöyle konuştu:

“Kurum itibarını geliştirmek ve kurumu, bilgi güvenliği kırılmalarından kaynaklanabilecek olumsuz etkilerden korumak da bu kanun sayesinde mümkün olacak.”

“Öncelikle uyum sürecinin yönetimi için bir uyum ekibi kurulması gerekir. Ardından şirkette veri işleme faaliyetlerine ve uyuma dair bir iç denetim yapılması öneriyoruz. Akabinde şirket içi ve dışı veri kullanım politikalarının belirlenmesi doğru olacaktır. Şirkette veri sorumlusunun temsilcisi görev tanımı ile yetkilendirmelerinin yapılması, şirket organizasyon şemasının yeniden düzenlenmesi, şirket adına veri işleyen üçüncü bir kişi var ise, hak ve yükümlülüklere dair sözleşme hazırlanması, kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması için gerekli teknik ve hukuki alt yapının kurulması alınması gereken diğer önlemlerdir. Şirket tarafından kullanılan başvuru formları dahil, tüm sözleşmelerin veri işleme ve aktarımı açısından incelenmesi gerekir.
Şirketteki üst düzey yöneticiler ile veri işleyen durumundaki operasyonel birimlerin de eğitilmesi şarttır.”

Kişisel verilerin kötüye kullanılmasında ve siber suçlarla mücadele kapsamında alınacak tedbirler hakkında bilgi veren Platin Bilişim Satış Direktörü Pınar Bamyacı ise  “Veri hırsızlıkları, fiziksel ve bilgi işlem güvenliğine yeterince önem verilmemesi, dizüstü bilgisayar hırsızlıkları, korsan faaliyetler, şirket çalışanlarının veri sızdırması gibi farklı şekillerde gerçekleşebilmektedir.
Alınacak teknolojik önemler arasında Veri Sızıntısı Koruma (DLP) ,Şifreleme (Encyption), Spam ve Oltama Mail Engelleme (Mail Secuirty Gateway) bibi önlemler yer almaktadır” dedi. Son beş yılın en büyük kişisel veri saldırıları hakkında hatırlatma yapan Bamyacı,

“Hafızalardan silinmeyen Home Depot vakasında etkilenen kişi sayısı 109 milyonu bulmuştu.  Kuzey Amerika’nın ev ve inşaat malzemeleri alanındaki en büyük perakende zinciri olan Home Depot’nun açıklamasına göre hackerlar bir satıcının bilgilerini kullanarak sistemin ağına girmişler ve sistemin oto-kontrol sistemine kötü amaçlı yazılım yerleştirmişlerdi. Bu yazılım zaman içinde Amerika ve Kanada’da bulunan kullanıcıların bilgilerini topladı. Toplamda 53 milyon insanın e-mail adresi ve 56 milyon kredi kartı numarası ve borç bilgileri çalındı. Şirketin, sistemini yazılımdan kurtarması 62 milyon dolara mal oldu.” diyerek siber saldıkların kurumlara verebileceği maddi manevi zararın önemine dikkat çekti.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları