"e-Devlet" engellilerin avucuna girecek!


  "e-Devlet" engellilerin avucuna girecek!

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bugün itibarıyla uygulamaya alınan yeni hizmetle e-Devlet Kapısı'nı (www.turkiye.gov.tr) kullanan işitme engelli vatandaşların, ihtiyaç duydukları çağrı merkezi hizmetini mobil uygulamalar üzerinden de alabileceklerini söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit  Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin hayatta  daha fazla yer almaları hususunda önemli projelere imza attıklarını ve bu  kapsamda çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Kullanıcı sayısı 39 milyona yaklaşan e-Devlet Kapısı'nda verilen  hizmetlerin her geçen gün arttığını belirten Turhan, "e-Devlet ile ilgili hizmet  türü bu kadar yaygınlaşıp, bütün hizmetler oradan alınabilir hale gelince bilişim  okuryazarlığı olmayan veya engelli vatandaşlarımıza da ülke çapında kamu  hizmetini elektronik ortamda sunmayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Turhan, ulaşımın her alanında engelleri kaldırmak için çalıştıklarını  dile getirerek, TÜRKSAT tarafından yapılan "e-Devlet'te Engel Yok Projesi"  kapsamında işitme engellilere yönelik 2015'te uygulamaya alınan Görüntülü Çağrı  Merkezi Hizmeti'nin, mobil uygulamalar üzerinden de hizmete açıldığını  belirtti.

 

Bugün itibarıyla uygulamaya alınan yeni hizmetle e-Devlet Kapısı  kullanıcısı işitme engelli vatandaşların, ihtiyaç duydukları çağrı merkezi  hizmetini mobil uygulamalar üzerinden de alabileceklerini anlatan Turhan, şunları  kaydetti:

"İşitme engelli vatandaşlarımız, Görüntülü Çağrı Merkezi Hizmeti  uygulamasını Apple App Store ve Google Play Store uygulama marketlerinden  indirerek kullanabilecek, işaret dili veya yazı kullanarak mobil cihazlar  üzerinden kolay bir şekilde operatörlerimizle iletişim kurabilecek. Ayrıca  vatandaşlarımız, sorularını, sorunlarını, isteklerini ve önerilerini daha kolay  ve rahat bir şekilde bildirecek ve çözüme kavuşturabilecek."

Söz konusu hizmetle dolaylı iletişimin sebep olabileceği yanlış  anlaşılmaların ve zaman kaybı gibi unsurların ortadan kaldırılacağına dikkati  çeken Turhan, böylelikle işitme engelli vatandaşların yaşam kalitelerinin  artırılacağını vurguladı.

Turhan, TÜRKSAT'ın, engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmaya  yönelik benzeri projeleri hem sosyal sorumluluk anlayışının bir gereği olarak hem  de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının vizyonuna uygun bir şekilde gerçekleştirmeye  devam ettiğini söyledi.

Bakan Turhan, yeni hizmetin ülke ve işitme engelli vatandaşlar için  hayırlı olmasını diledi.

 

 Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/e-devlet-de-yeni-donem-bugun-ekonomi-2715078/

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları