ROLLS-ROYCE İLE ALAN TURING ENSTİTÜSÜ’NDEN ENDÜSTRİYEL YAPAY ZEKA GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI


ROLLS-ROYCE İLE ALAN TURING ENSTİTÜSÜ’NDEN ENDÜSTRİYEL YAPAY ZEKA GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

 

Rolls-Royce ile Alan Turing Enstitüsü arasında imzalanan mutabakata göre, taraflar veri bilimi ve analitiği alanlarında ortak araştırma ve inovasyon çalışmaları yürütecek. İşbirliği ile, özellikle endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere yeni nesil yapay zeka geliştirilmesi hedefleniyor.

İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Greg Clark bu işbirliği hakkında “Bilim, teknoloji ve verideki ilerlemeler yaşama ve çalışma şekillerimizi değiştiriyor. Güncel Endüstri Stratejimiz ve stratejinin önemli unsuru olan Yapay Zeka Sektörü Anlaşması ile, İngiltere’nin bu gelişen sektörün kalbinde olmasını, ekonomik anlamda yarar sağlamasını ve bu teknolojinin dönüştürücü özelliğini ülkenin dört bir yanına ulaştırmayı hedefliyoruz.’’ dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Alan Turing Enstitüsü ile Rolls-Royce arasında yapılan bu anlaşma, öncü bir alana değerli katkılarda bulunarak iki kurumun en parlak zekalarını bir araya getirecek ve yarının yenilikçi yapay zeka çözümlerini geliştirmeye yardımcı olacak."

Rolls-Royce Dijitalden Sorumlu Yöneticisi Neil Crockett ise “Bu işbirliğinin amacı, yapay zeka teknolojilerinin yaşadığımız dünya üzerinde endüstriyel ölçekte etkili olmasını sağlamak. Rolls-Royce olarak yapay zekanın gerek müşterilerimize gerek kendi faaliyetlerimize ciddi değer kattığına ve öncü güç sağlayıcısı olma hedefimize yaklaşmakta kilit rol oynadığına inanıyoruz. Bu mutabakat, Rolls-Royce’un Alan Turing Enstitüsü ile ilişkisinde bir dönüm noktasıdır. Bu işbirliği ile, Rolls-Royce’un endüstriyel bağlamda kullanılan yapay zeka uygulamalarını hayata geçirmekte bir dünya lideri olma konumu daha da güçlenecektir. Aynı zamanda Enstitü'nün ve İngiltere’nin, dünyanın veri bilimi ve yapay zeka alanlarındaki mükemmeliyet merkezi olma hedefine de katkı sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

İki kurum, veri bilimi ve yapay zeka üzerine yönelik ortak bir araştırma programı tasarlayarak hayata geçirecek. Ortak araştırma projelerinin özellikle üzerinde duracağı konular arasında, veri biliminin büyük ölçekte uygulanması, yapay zekanın tedarik zincirlerine uygulanması, veri merkezli mühendislik ve öngörücü bakım ve veri analitiği ile yapay zekanın bilimdeki rolü gibi konular yer alıyor.

İki kurum, araştırma ve inovasyonun yanı sıra, veri biliminin ve yapay zekanın İngiltere ekonomisini geleceğe hazırlamaktaki önemine ilişkin bilinçlendirme çalışmaları da yürütecek.

Alan Turing Enstitüsü CEO'su Alan Wilson ise şöyle konuştu: “Rolls-Royce’un İngiltere’de ve dünyanın diğer ülkelerinde bulunan en iyi araştırma kuruluşlarına yatırım yapmak gibi eskiden gelen bir geleneği bulunuyor. Yaşadığımız dünyayı iyileştirmeye yönelik ortak hedef kapsamında, Turing Enstitüsü'nün veri bilimi ve yapay zekayı yaşamakta olduğumuz sorunlara uygulamak ve gelecek nesilleri bu dönüştürücü konularda eğitmek gibi temel stratejik alanlar da Rolls-Royce ile çalışacak olmaktan çok memnunuz.”

İşbirliğine dayalı veri inovasyonu Rolls-Royce’un dijital stratejisinin çekirdeğini oluşturuyor. Rolls-Royce'un veride yenilikçilik kolu olan R2 Data Labs, halihazırda dünyanın iki büyük dijital hizmet sağlayıcısı Tata Consultancy Services ve Microsoft ile işbirliği yapıyor. Alan Turing Enstitüsü ile varılan bu mutabakatın öncesinde ise, teknoloji tabanlı start-up şirketlere hızlandırıcılık hizmeti veren üç lider firma olan IoT Tribe North, Seraphim Space Camp Accelerator ve Startupbootcamp ile de işbirlikleri açıklanmıştı.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları