Sosyal Hesaplarınızı Kurşun Geçirmez Yapmanın 8 Yolu


Social-Media

Yüzde yüzlük bir koruma mümkün olmasa da hesaplarınızı hacker'lara karşı daha güvenli hale getirmenin yolları vardır.

#1 Şifre Koruması

Çalınan ya da kaybolan hatta sıranızın üstüne birkaç dakikalığına bıraktığınız bir makine bile sizin hesaplarınız için risk oluşturur. Bütün cihazlarınız belli bir tür şifreyle korunmalı ve bir süre sonra uyku moduna geçmelidir. Şifre parmak izi ya da bir fotoğraf olabilir.

#2 Çıkış Yap

Cihazınızı otomatik olarak giriş yapacak şekilde ayarlarsınız, bu durum her zaman bir risk oluşturur. Başka birisi cihazınızla oynadığı zaman bu kişi kolayca hesaplarınıza giriş yapabilir. Bu yüzden çıkış yapın.

#3 Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Eğer Facebook ya da Twitter hesaplarınız 3. parti uygulamalar ile senkronize edilmiş ise, bu servisler

in kullanmadığınızı elimine edip silmeniz gerekir.

Bütün 3. parti uygulamalar bir hack'lenme potansiyeli oluşturur. Yasal uygulamaların bile hacker'lar için bir fırsat olabileceğini unutmayın.

#4 2 Adım Doğrulaması

Bu yöntemle hesabınıza giriş yapmak iki adımdan oluşur. Bu demektir bir kişi sizin şifrenizi ve kullanıcı adınızı öğrense bile hesabınıza giriş yapamaz çünkü ekstra bilgi gerekir.

#5 Dikkatsiz Olmayın

Anlık mesajlaşma uygulamarına ya da linklere körü körüne tıklamayın! Bir link tanıdığınız bir kulllanıcıdan gelse bilse, bu gönderici hacker tarafından üretilen sahte bir gönderici olabilir.

Göndericiye başka bir maille ulaşarak bu linki gerçekten gönderip göndermediklerini sorun. Eğer bu bir sektör sitesinin linkiyse, linke tıklamak yerine direk olarak siteye gidin.

#6 İnternet Bağlantınızı Şifreleyin

Her ne zaman bir siteye bağlanırsanız, sitenin HTTPS linki olduğuna dikkat edin çünkü "S" secure yani güvenli demektir. Aksi takdirde bu sitelere, bir Hotspot Shield ile bağlanın bu sayede cihazlarınız ve bağlantınız şifrelenmiş olacak.

#7 Kolay Şifreler

Sizin için hatırlanması kolay olan şifreler, hacker'lar için de kırılması kolaydır. "12345" ya da "prenses"gibi şifreleri kullanmayı bırakın. Daha saçma karakterlerden oluşan, rakam ve harfler barındıran şifreler tercih edin.

Bütün hesaplarınız için farklı şifreler, büyük ve küçük harfler kullanmaya çalışın.

#8 Şifrenizi Güçlendirin

Sosyal medyanın şifre yenileme prosedürlerine yeniden göze atın. Hack'lenen bir hesabı tekrar almak için neler yapılabileceğine bakın.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları