Tarihin En Önemli Siber Saldırıları


MMuirhead_Morse_inker_(Rankin_Kennedy,_Electrical_Installations,_Vol_V,_1903)arconi Telegraf Hack (1903)

Marconi’nin kablosuz telgrafının gösterimi sırasında, telgraf mors kodlarıyla bir şiir yazmaya başladı. Nevil Maskelyne isimli bir mucit Marconi’nin telgraf patentini ondan önce almasına sinirlendiği için gösteriye müdahale etti ve bu olay iletişim hatlarının hacklendiği ilk olay olarak tarihe geçti.

 

Morris Solucanı (1988)Morris_Worm

1988 yılında, Robert Morris isimli bir üniversite öğrencisi internetin boyutunu ölçmek amacıyla bir solucan yayınladı. Fakat, bazı cihazlar birden fazla kere hacklendi ve sistemleri yavaşlayarak kullanılmaz hale geldi. Solucan dünyadaki bilgisayarların %10’unu yani 600,000 cihazı etkiledi.

 

Operation Shady Uzaktan Kontrol Aracı (2006)

Operation Shady isimli uzaktan kontrol aracı birkaç yıl önce ortaya çıktı. Operasyon sırasında 72 organizasyonun sistemleri hedef alındı. Hedefler arasında BM ve ABD’nin savunma sistemleri ve teknoloji firmaları da yer alıyordu. Operasyonun Çin’den geldiği tahmin ediliyor.

Conficker (2008)

Conficker isimli virüs kendisini Windows işletim sistemi içerisine gömerek hackerların kullanıcılardan şifre ve kişisel bilgileri çalmalarına yardım etti. Bu virüs ile 9 milyondan fazla cihazın hacklendiği tahmin ediliyor. Microsoft bu virüsü durdurmak adına birçok yama yayınladı.

Google Çin (2009)

Google, sıkı Çin yönetimine rağmen www.google.cn sitesini 2006 yılında kurdu. 3 yıl sonra, hackerlar şirketin serverlarına erişerek özel belgeleri çaldılar. Daha sonra yapılan analizler, Çin, ABD ve Avrupa’daki gmail hesaplarının Internet Explorer’da iken zafiyetli olduğunu gösterdi.

In this photo released by the Iranian President's Office, Iranian President Mahmoud Ahmadinejad, center, visits the Natanz Uranium Enrichment Facility some 200 miles (322 kilometers) south of the capital Tehran, Iran, Tuesday, April 8, 2008. Ahmadinejad announced major progress in Iran's push for nuclear power, saying Tuesday that his nation was installing thousands of new uranium-enriching centrifuges and testing a much faster version of the device. (AP Photo/Iranian President's Office)Stuxnet (2010)

Stuxnet, dünyadaki ilk dijital silah olma özelliğine sahip eşsiz bir virüs. Belli bir bilgi hırsızlığı yerine, bu virüs bilgisayarlara fiziksel zararlar verdi. Solucanın, İran’daki uranyum tesislerine zarar verdiği biliniyor.

 

Sony Playstation Ağı (2011)

Sony, İngiltere’deki kullanıcıların kişisel bilgilerini tehlikeye atmak suçundan 250,000 sterlin cezaya çarptırıldı. Yapılan bir saldırı sonucunda yaklaşık 100 milyon hesabın ve bilgilerinin çalındığı rapor edildi. Sony'nin sistemindeki zaaflar sebebiyle daha önce birçok defa hizmet kesme saldırılarına maruz kaldığı biliniyor.

Target (2013)

Amerikan marketler zinciri Target, 110 milyon kredi kartı bilgisinin çalınmasına sebep oldu. Bilgilerin POS cihazlarından manyetik şeritler yoluyla çalındığı belirtiliyor.

Spamhaus Hizmet Kesme Saldırısı (2013)

Hollandalı internet şirketi CyberBunker, bir hacker grubu tarafından kara listeye alınmasının ardından bütün dünyada internetin yavaşlamasına sebep oldu. Saniyede 300 milyon bit ile bu saldırının gelmiş geçmiş en büyük saldırı olduğu tespit edildi.

eBay (2014)ebay-inventory-management-post

eBay, 145 milyondan fazla kullanıcısından bilgileri ele geçirildiği için şifrelerini değiştirmelerini istedi. Şirketin kullanıcılarına duyuruyu hackerların bilgileri ele geçirdikten birkaç ay sonra yaptığı ve bu süre içinde hackerların bu bilgileri kullandıkları düşünülüyor.

Heartbleed (2014)

Dünyanın en büyük web sitelerinin kullandığı kripto algoritmasında ciddi bir zafiyet keşfedildi. Heartbleed isimli zafiyet Google ekipleri tarafından keşfedildi. Bu zafiyetin gelmiş geçmiş en önemli zafiyetlerden bir tanesi olduğu düşünülüyor.

Sony_Pictures_DigitalSony Pictures Saldırısı (2014)

Sony Pictures şirketine yapılan saldırılar sonucunda 47,000 çalışanın ve oyuncunun bilgilerinin çalındığı belirtildi. Ayrıca, yakında vizyona girecek filmlerin de senaryolarının çalındığı ortaya çıktı. Saldırının Kuzey Kore destekli olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Ashley Madison (2015)

2015 yılında Ashley Madison isimli evli insanların yeni partnerlerle tanışığı site hacklendi ve 37 milyon kullanıcının bilgileri çalındı. Hackerlar daha sonra bu isimleri internette yayınladılar.

Federal Bureau of Investigation (FBI) (2016)

Hackerlar Adalet Bakanlığı’nın web sitesini hackleyerek 30,000 devlet çalışanının bilgilerini ele geçirdiler. Ayrıca, 2797 ajanın da görevleri hackerların eline geçti.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları