Tatile giderken evdeki eşyadan olmayın!


trendmicroSosyal medyayı aktif kullanırken aynı zamanda kötü niyetli kişileri de bilgilendirdiğinizi biliyor musunuz? Özellikle son dönemlerde yaşanan hırsızlık olaylarının sosyal medya kullanıcılarının yaptıkları bildirimlere paralel gerçekleştiği ortaya çıktı.

İnternet ve veri güvenliği konusunda küresel çözüm sağlayıcı Trend Micro son dönemde gerçekleşen hırsızlık olaylarını mercek altına aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle sosyal medyada yapılan yer bildirimlerinin ya da paylaşılan fotoğrafların kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldığı belirlendi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte şehirlerden tatil yörelerine doğru olan trafiği fırsat bilen hırsızlar, takip ettikleri sosyal medya hesapları aracılığıyla kullanıcıların tatil nedeniyle boş bıraktıkları evlerine hırsızlık amacıyla giriyorlar. Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu bazı kullanıcıların sosyal ağları kendi uzantıları olarak görmelerinden dolayı kişisel bilgileriyle ilgili çok fazla detay paylaşımında bulunduklarını belirttikten sonra sözlerine şöyle devam ediyor: “Tatil planları gibi kişisel bilgilerin sosyal medya üzerinden paylaşımı bu bilgilerin yanlış kişilerin eline geçmesine neden olabiliyor. Bu şekilde, evden uzakta olunduğundan bu tarz kişiler de haberdar olabiliyor. En büyük problemlerden bir diğeri de sosyal medya hesapları için seçilen zayıf şifreler. Tahmin edilebilir ya da kolaylıkla kırılabilecek şifreler sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesini kolaylaştırıyor. Trend Micro olarak kullanıcıların bu tehditlerden nasıl korunabileceğiyle ilgili bilgilendirmeleri sürekli yapıyoruz.”

password_1

Yakup Börekcioğlu bunun dışında yine sosyal medya üzerinden uçak biletlerinin resimlerinin paylaşılmaması gerektiğini de belirtiyor. “Bu fotoğraflar üzerinde görülen QR kodları seyahate çıkacak kişi hakkında her türlü bilgiyi saklıyor. Özellikle kimlik bilgilerine bu kod üzerinden ulaşmak çok kolay. Bu da kimlik hırsızlığı amacıyla bu bilgilerin kullanılmasına yol açabiliyor. Bu yüzden de özellikle bu tür fotoğrafları sosyal medyada paylaşırken QR kodu görünmeyecek şekilde kullanılmasını kullanıcılara tavsiye ediyoruz.”


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları