Türkiye’ye Düzenlenen Siber Saldırı Bir Misilleme Olabilir mi?


Security-attack_1_original-e1427709964849

Türkiye’de en az 400.000 internet sitesi Rusya’dan geldiği düşünülen siber saldırı altında.

Hizmet kesme saldırısı olduğu bilinen saldırılar Pazartesi günü başladı ve hala bazı sistemlere saldırmaya devam ediyor.

Hedef .tr kodunu kullanan yüzbinlerce web sitesiydi ve bu sitelerin bazıları okullara, hatta devlet kurumlarına ait.

Türkiye’nin bu tarz siber saldırılara yanıt verme sistemi kullandığı 5 adet serverın internet trafiğini kesti.

Hizmet kesme saldırıları, bir siteyi çökertmek için harika bir yöntem fakat bu yöntem bilgi hırsızlığında kullanılamıyor.

Bu tarz bir saldırı başlatmak için zararlı bir bilgisayar ağı sabit bir siteye sürekli bağlanarak trafiğini çökertiyor ve devre dışı bırakıyor.

40 Gbps olarak ölçülen saldırıların hızı çoğu sistemi çökertmeye yetecek büyüklükte.

Saldırganların kim olduğu hakkında bir kanıt bulunamasa da Ruslar olduğu düşünülüyor. Türkiye ile Rusya arasındaki tansiyonun artması ile birlikte Ankara ve Moskova arasında sözlü bir savaş başlamıştı.

Rus hacker grubu Dukes’u takip eden bir siber güvenlik uzmanı, Rus hackerların diğer ülkelerde de bu tarz saldırılarda bulunduklarını ve Estonya ile Rusya arasında anlaşmazlıklara sebep olduğu söyledi. Ayrıca, bunun Rus hükümetiyle bir alakasının olmadığını fakat vatansever bir hacker grubu tarafından yapılmasının mümkün olduğunu belirtti. Türk tarafından ise henüz konu hakkında bir yorum gelmedi.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları