Yapay Zeka İle Telefonlar Daha Mı Akıllı Olacak?


Yapay Zeka İle Telefonlar Daha Mı Akıllı Olacak?

 

Yapay zeka kavramı, özellikle bilim-kurgu ve fantastik senaryoların başlıca öğelerinden biri oldu. Kendini geliştiren, kendi kendine öğrenebilen sistemler ve yazılımlar gibi kimi zaman güldüren kimi zaman ise ürküten yapay zeka kavramı artık cebimize sığacak hale geldi! Akıllı telefon döneminden sonra şimdi de zeki telefonlar dönemi başlıyor dersek hiç de yanlış olmaz.
 
Huawei, Kirin 970 adını verdiği işlemci ile dünyada ilk kez yapay zekaya sahip bir işlemciüretti. Bu mobil işlemci, sahip olduğu NPU (Neural-network Processing Unit) ile yapay zeka işlemleri çok daha hızlı ve güç tüketimi konusunda tasarruflu gerçekleşecek.
 NPU Nedir?
npu nedir Neural-network Processing Unit

NPU birimi, bu zamana kadar kullanılan mobil işlemcilere kıyasla 25 kat daha hızlı işlem gücü sunan ve bu avantaja rağmen güç tüketimi konusunda da 50 kata varan güç tasarrufusağlayan bir teknolojidir.
Bu performans karşılaştırması, NPU’ya sahip bir işlemcinin CPU+GPU ve CPU kombinasyonlarına kıyasla ne kadar yüksek performans sunabileceğini açık bir şekilde gösteriyor.
Yapay zekanın asıl vurucu olacağı nokta ise, akıllı telefonlardaki sanal asistanlar ile kuracağı iletişim. Siri, Bixby, Google Assistant gibi yardımcılara ek olarak, Google TensorFlow, Facebook Caffe2, ve Android NN gibi yapay zeka platformlarıyla uyumlu olması da bu işlemciyi avantajlı konuma geçirecek.
 
NPU’nun Avantajları Neler?
Bir telefonda NPU neye yaracak diye düşünenler için ise gündelik olarak yaptığınız şeyleri takip edip öğrenen bir telefon örneğini verebiliriz. Bu telefon NPU birimi ve gerekli yazılım desteği sayesinde, tüm alışkanlıklarınızı öğrenebilecek. Uyku saatiniz, uyanma saatiniz, ofise veya eve dönüş saatlerinizi öğrenebilen ve buna göre programlamalarınızı yapan bir zeka… Gerçekten etkileyici olabilir.
 
Qualcomm ise NPU birimini insan beynine benzerliği tanımlıyor. Geleneksel işlemciler bir işlemi yapmak için onu tetikleyecek bir tanım bekler ancak NPU birimleri tıpkı bir insan beyni gibi çalışır. Bir işlemi yapmak için öncesinde başka bir işlemin gerçekleşme zorunluluğunu da ortadan kaldırır.
 
Akıllı telefonların “zeki” telefonlara evrilmesi konusundaki ilk adımlar atıldı. Bakalım yakın gelecekte bizleri ne kadar zeki telefonlar bekliyor? Telefonların yapay zekaya sahip olması size ne ifade ediyor? Aşağıda yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları