Yapay Zeka Teknolojisi, Çin'deki Bir Cinayeti Aydınlattı


Yapay Zeka Teknolojisi, Çin'deki Bir Cinayeti Aydınlattı

Yapay zeka destekli Money Station isimli bir para gönderme uygulaması, Çin'de yaşanan bir cinayeti aydınlattı. Kız arkadaşını öldüren 29 yaşındaki katil, kız arkadaşının cesedini yakmak üzereyken yakalandı.

Günümüzün en etkili teknolojilerinden bir tanesi yapay zeka. Yapay zeka teknolojileri neredeyse her alanda kendisine bir yer bulabilecek hale gelmiş durumda. Bu durum, bazı kesimler için umut olarak görülürken bazı kesimler tarafındansa riskli olarak yorumlanıyor.

Yapay zekanın hem faydalı hem de riskli bir yapısının olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeniyse yapay zeka teknolojisinin yeteneklerinin çok fazla olması. Örneğin yapay zeka teknolojilerinden faydalanılarak sahte videolar oluşturulabiliyor. İlk bakışta eğlenceli gibi düşünülse de aslında bu sahte videolar yalan haberlerin yayılmasına neden olabiliyor ve bu da dünya genelinde bir kaos yaratabilir.

Yapay zekanın faydalarını ise saymakla bitiremeyiz. Şimdi bahsedeceğimiz olay, yapay zekanın faydalı yönlerinden sadece bir tanesini ortaya koyuyor.

Çin'de yaşanan olayda yapay zeka teknolojisi, bir cinayetin aydınlatılmasını sağladı. Çin'in yerel bir haber ajansının ortaya çıkardığı bilgilere göre kız arkadaşından para isteyen ancak kız arkadaşının bu teklifi reddetmesi üzerine tartışmaya başlayan 29 yaşındaki bir genç, tartışmanın ardından kız arkadaşını öldürdü. Money Station isimli bir uygulamayı kullanmak isteyen genç adam, amacına ulaşamadan kendisini ele verdi.

Not: Money Station uygulaması yapay zeka destekli bir para gönderme uygulamasıdır. Bu uygulama, kullanıcıların yüzünü ve göz kırpma gibi bazı hareketlerini tarıyor ve ses denetimi de yaptıktan sonra parayı istenilen hesaba gönderiyor.

 29 yaşındaki katil, kız arkadaşının ölü bedenini kullanarak kendi hesabına para göndermek istiyordu ancak durum hiç de istediği gibi gelişmedi. Öldürdüğü kız arkadaşının yüzünü uygulamaya okutan katil, uygulamanın göz kırpmasını istemesi üzerine afalladı. Money Station, talihsiz kadının sesini de doğrulayamayınca para gönderme işlemini iptal etti.

Durum uygulamanın geliştiricilerine de yansıdı ve geliştiriciler, kadının yüzündeki morlukları ve boynundaki izleri gördüler. Olayı yetkili kurumlara bildiren geliştirici ekip, yapay zeka sayesinde bir cinayeti aydınlatmış oldu.

Yaşanan bu olay, yapay zeka teknolojisinin faydalı amaçlar uğruna kullanıldığı zaman ne kadar etkili bir araç olabileceğini bir kez daha ortaya koymuş oldu.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları