Yeni Kredi Kartları Bankaları ve Müşterileri Hackerlardan Korumayı Planlıyor


Yeni Kredi Kartları Bankaları ve Müşterileri Hackerlardan Korumayı Planlıyor

emvcard2

Amerikan tüketiciler siber suçlara karşı yeni bir savunma mekanizmasını kullanmaya başlamak üzereler. Koruma banka ve kredi kartları içine bir çip eklenmesiyle sağlanacak.

EuroPay, MasterCard ve Visa çiplerin yardımı ile her alışveriste tek seferlik kodlar gönderecek ve bu sayede kartın çalınması halinde Dark Web'de eskisi kadar değeri olmayacak.

Kart şirketleri, 2013 tatil sezonunda 40 milyon banka ve kredi kartında çalınma işlemi tespit edildiğini belirttiler.

Hackerlar hassas bilgileri çalmak için iki yol kullanabilir. Biri kartlardaki magnetik şeriti ATM'de kullanmak ya da biri de parekende satış yapan mağazaların şirket bilgilerini ele geçirmek.

Yeni çipli kartların çalışma şekli ise her işlem için şifreler göndererek kartların hacklenmelerinin zorlaştırıyor. Çipli kartlar Amerika için yeni olmasa da Avrupa 2005 yılında bu kartları kullanmaya başladı. Aynı şekilde Apple Pay ve Android Pay ödeme şekilleri de aynı denetimler altında çalışıyor.

Bir araştırmaya göre dünyada kullanıcıların %59'u çipli kartları henüz almadıklarını söylüyor. Amerika'da ise sadece her üç kişiden biri yeni sisteme geçiyor. Dahası mağazaların sadece %27'si yeni sistem için hazır durumda.

Artan güvenliğe rağmen, endüstri uzmanları kart hırsızlıklarının tamamıyla bitmesini beklemiyor.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları