Kredi Kartlarında Güvenliğin Yeni Geleceği


Kredi Kartlarında Güvenliğin Yeni Geleceği

Togan Türel- Alternatif Bank Siber Güvenlik Uzmanı

                Ödeme sistemlerindeki gelişmeler ile hayatımıza giren kolaylıkların çeşitliliği yadsınamaz bir gerçek haline gelmiştir. Hayatımıza giren çeşitli ödeme yöntemlerinin hayatımızın bir parçası olmasının yanı sıra, ortaya çıkabilecek güvenlik ihlalleri de bir o kadar önem arz etmektedir. Bu noktada ödeme sistemlerinin bir parçası olan kartlı ödeme sistemlerindeki son yenilikler, adından bir hayli söz ettirecek gibi gözüküyor.

                Fiziki kullanımlarda çip ve şifre, internet alışverişlerinde de 3d güvenlik uygulamalarının  kullanıldığı son dönemlerde, yabancı dilde “combined card security” olarak geçen kombine kart güvenliği gelecek dönemlerde çok kullanılacak bir sistem olarak ödeme sistemlerine göz kırpmaktadır. https://www.cardlab.com adresinde incelediğimiz sistem doğrultusunda, firmanın kartlara getirdiği güvenlik önlemleri, ilerleyen günlerde  standartları oldukça faydalı yönde etkileyecek nitelikten. Güvenlik uygulamalarına geçmeden önce Cardlab firması hakkında kısa bir bilgilendirme yapacak olursak: Müşterilerinin ve kart üreticilerinin,  gelişim ve kart entegrasyonlarında teknolojik yeniliklerden en iyi şekilde faydalanmalarına olanak sağlamayı amaç edinmiş  bir firma olduğu sitenin hakkımızda kısmından incelenebilir. Firmanın getirdiği güvenlik önlemlerine gelecek olursak :

1-Kart güç tuşu :Kartın kullanımının kart sahibine bırakıldığı tek tuşla aktifleme ve kapatılma fonksiyonunun bulunması.( https://www.cardlab.com)

2-Çift Dinamik Manyetik Şerit : Manyetik kullanımına izin verilmediği durumlarda işlem gerçekleştirilmesine olanak verilmeyen sistem. Kullanıcı kartı aktiflemediği sürece manyetik datası hiçbir şekilde alınamamaktadır( https://www.cardlab.com)

3-RFID Jammer :Radyo dalgalarıyla iletişim kuran bu sistemde  Nfc(Near Field Communication) bir anahtar vasıtasıyla bilgi dışında yapılacak çekimin önüne geçilebilmektedir. ( https://www.cardlab.com)

4-Fingerprint Sensor: Kart üzerinde parmak izi okuyucu sensörler ile  kart sahibini doğrulama sonrasında işleme izin verme. ( https://www.cardlab.com)

                Yukarıda anlattığımız güvenlik önlemleri ile firma adından oldukça  söz ettirir durumda . Bu güvenlik önlemlerinin hayatımıza girmesiyle beraber devrim niteliğinde gelişmeler bizi beklemekte.

 İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları