Amerika, Siber Saldırılar için Çin'e Olduğu Gibi Rusya'ya da Yaptırım Düşünüyor


obama.20150427130057

Birçok Amerikan yetkilelerine göre, Amerika, Rusya ve Çin'e karşı bireysel ve şirketlere düzenlenen siber saldırılar ile birlikte ticari hedeflerine yapılan saldırılar nedeniyle yaptırım uygulamayı düşünüyor.

Anonim olarak konuşan yetkililer, Rusya ile ilişkileri sınırlandıracak ve Çinli lider Xi Jinping'in Eylül ayındaki ziyaretini iptal edecek yaptırım konusunda henüz son kararın verilmediğini açıkladılar.

The Washington Post gazetesi ilk olarak Obama yönetiminin ilk olarak yaptırım konusunda Çin'i hedef aldıklarını ve sonraki haftalarda diğer milletlerden kişiler ve kurumların hedef olacağını belirtti fakat Rusya'dan bahsetmedi.

Yetkililere göre, İlişkilerin kısıtlanmasının diplomatik ziyaretini en üst seviyeye çekeceğinden ve Başkan Obama'nın Beyaz Saray'da resmi bir akşam yemeği verecek olmasından dolayı Çinli liderin ziyaretinden önce Çinli şirketlere karşı yapılacak bir hareketin mümkün fakat pek muhtemel olmadıklarını belirtiler.

Çinli elçi Zhu Haiquan, Çin hükümetinin gerçek bir şekilde siber güvenlik sağladığını ve yasalarla siber saldırılara karşı koyduğunu ve Çin'in Amerika ile diyaloğu arttırmayı ortaklığı arttırmayı hedeflediğini belirtti. Yersiz spekülasyonların ve suçlamaların problemi çözmeye yardımcı olmayacağını da ekledi.

Rus elçisi ise Reuters'in yorum istediğine karşılık vermedi.

Amerikan hükümeti geçtiğimiz aylarda birçok utanç verici siber atakla karşılaştı ve hatta bunlardan birisi Beyaz Saray Ofisine ait Personel Yönetimi ve hazine ile alakalı yabancı ajanların isteyeceği bilgilerdi.

Amerikan yetkilileri bu atağın Çin ile bir ilgisi olduğundan şüphelenmektedir ve Çin bu saldırıların henüz hiçbirini inkar etmedi ve kendilerinin de bu saldırıların kurbanı olduğunu belirtti.

Washington yönetiminin düşündüğü yaptırımlar hükümet bilgilerini hedefleyen şüpheli hacker'lardan çok bu saldırılardan sorumlu olduğuna inanılan ticari kurumlaru hedef almakta olduğunu bir yetkili belirtmedir.

Eğer karar alınırsa, Amerikan bilgisayar sistemlerine girmekle suçlanan hacker'lara karşı Obama'nın nisan ayında imzaladığı sıkı önlemlerin ilk kullanımı olacak.

Yetkililer önden yapılacak bir uyarının suç belgelerinin saklanmasına yol açacağı şüphesiyle herhangi bir isim vermekten kaçındılar.

Bir Amerikan yetkilisine göre bireylere ve şirketlere yapılacak yaptırımlar Amerikan Finans Sistemi'nin kullanımının durdurulmasına ve bunun da iş sektörü için çok zararlı olacağına dikkat çekti ve Rusya ve Çin dışındaki bireylerin ve şirketlerin de yaptırımla karşılaşabiliceğini ekledi.

Başka bir Amerikan yetkilisi Çinli şirketleri hedef alacak bir kararın örneğin Susan Rice'ın geçen haftaki Pekin ziyareti gibi diplomatik çabalarla daha da etkili olacağını önermiştir.

Amerikan Hükümeti Asistan Sekreteri Daniel Russel gelecek haftasonu, Eylül aynın ikinci yarısındaki Çin liderinin ziyareti hakkındaki detayları konuşmak için Çin'i ziyaret edecek.

Gergin Rus-Amerikan İlişkileri

Amerikan-Rus ilişkileri, Rusya'nın 2014 yılındaki Kırım işgali ve Ukrayna'nın doğusundaki hükümetle savaşan Rus yanlılarına destek vermesiyle birlikte son yıllarda son derece gerginleşmiştir.

Haziran ayında gerçekleşen ve her iki hükümetin en yüksek yetkililerini bir araya getiren Stratejik ve Ekonomik Diyalog toplantısında, siber güvenlik en önemli konulardan birisidir.

Pazartesi günü Amerikan basın sözcüsü Mark Toner "Hepimizin bildiği gibi Amerika ve Çin siber güvenlik konusunda çok keskin anlaşmazlıklar içindedirler ve biz hala Çin hükümeti tarafından sponsorlanan siber saldırılar Amerikan şirketlerinin gizli bilgilerini çalmaları konusunda endişeliyiz" diye belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest Amerikanın siber güvenlik endişelerinin Pekin için bir sürpriz olmadığını kabul etmesine rağmen yaptırım iddialarını reddetti.

Beyaz Saray Sözcüsü ayrıca Air Force One yönetimine "Potansiyel yaptırım hedeflerini tartışmak bizim için pek zekice olmaz çünkü bu sadece potansiyel yaptırım hedeflerine bu yaptırımdan kurtulmak için adımlar atacaklardır" dedi ve Obama tarafından Nisan ayında imzalanan emrin kendilerine bu duruma karşı durmak için ek bir araç olduğunu belirtti.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları