Amerikan Hükümeti Sofacy İsimli Siber Casus Grubu Tarafından Hedef Alınıyor


2073317_cyber-attack_jfxeaqbh63vorhnrwcs4oomcjqoxpy7q62c4u66siw3t6qwph3oq_757x425

Sofacy isimli bir siber casus grubu Amerikan hükümetini yeni bir siber saldırı ile vurdu. Yapılan siber saldırı kampanyasında hükümet yetkililerine başka bir ülkenin dışişlerinden geliyormuş gibi görünen ve göndericinin hesabının tehlikede olduğunu söyleyen toplu e-postalar kullanıldı.

Güvenlik araştırmacıları gönderici e-posta adreslerinin muhtemelen dolandırılmadığını fakat ele geçirilmiş olabileceğini söylediler. Ayrıca güvenlik araştırmacıları hackerların daha önce pek görülmeyen bir taktik kullandığını ve bu sayede virüslenen bilgisayarın kendilerinin ilgisi dahilinde olup olmadığını belirleyebildiklerini söylediler.

Normalde zararlı yazılımlar bilgisayarlar açıldığında kendilerini de başlatırlar fakat Sofacy tarafından dizayn edilen zararlı yazılım sadece Microsoft Office Word, Excel ve Power Point ürünleri açıldığında başlıyor.

Sofacy grubunun başka siber casusluk kampanyalarına da katılmış olabileceklerinin mümkün olduğunu düşünüyorlar. Alman istihbarat servisi bu grubun hem hükümeti hem de parlamentoyu hedef aldığını iddia etti. Grubun ayrıca Ukrayna’daki olaylarda da rol aldığı söyleniyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları