ASKERİ SİBER TEKNOLOJİ


ASKERİ SİBER TEKNOLOJİ

M.Tuncay GENÇOĞLU

Siber savaş, etkiledikleri varlıkları, hayatları ve tüm insanlığı pervasızca tehdit ediyor. Geleneksel olarak siber saldırılar, devletlerin , çok uluslu hacker gruplarının ve finansal kazanç için kişisel mahremiyet ve veri güvenliğini ihlal etmeyi amaçlayan çok çeşitli oyuncuların etki alanıdır.

Son yıllarda, kötü amaçlı yazılımlar, dark web’de makul bir fiyata yaygın bir şekilde erişilebilir hale geldi ve sofistike bilgisayar korsanlığı araçlarını, bir siber saldırı başlatmak isteyen herkes için ortak bir kaynak haline getirdi.

Bir zamanlar erişilemeyen bu siber silahlar, özel işletmelerin etki alanı haline geldikçe, askeri siber programları ve uluslararası hacker ağlarını, stratejik siber saldırı yeteneklerini dış kaynak kullanımı sebebiyle kötü niyetli yazılım hizmetlerine dönüştürdü. Bununla beraber, potansiyel olarak sorgulanabilir siber çözümlere yönelik ekosistem de gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Öyleyse, özel saldırı amaçlı siber güvenlik merkezleri siber güvenliğin çehresini ve kamusal algıları nerede ve nasıl değiştirmeyi başardılar? 

Bu sorunun cevabı savunma sanayimizi şaha kaldıran savunma sanayi başkanlığımızın Siber Ekosistem oluşturmak için koordine ettiği, şuan 180’den fazla firmanın dâhil olduğu Siber Güvenlik Kümelenmesinde yatmaktadır. Çünkü bu alandaki güçlü devletler, Siber güvenlik veya savunma amaçlı siber operasyonlar için hükümetlerin ve kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla siber çözüm ekosistemini destekleyerek, bu alandaki teknolojileri ve yenilikleri açık pazarda karlı ürünlere dönüştürme yeteneğine sahiptirler. Savunma Sanayi Başkanı Sn. prof. Dr. İsmail Demir’in ifadesiyle; Yabancıların pazarı haline gelmiş, yazılım ve siber güvenlik alanının yerlileştirilmesi için yapılan çalışmaların ana merkezi konumunda olan Siber Güvenlik Kümelenmesi, dünyanın geleceğini etkisi altına alacak olan enterkonnekte sistemlerin alt yapısını yabancılara emanet etmeyeceğimizin garantörü olacak inşallah.

Savunma teşkilatımızın tüm birimleriyle, pratik deneyim ve siber operasyon ekosisteminin derinliği açısından bu işin içinde olmaları oldukça önemli. Çünkü bankacılık güvenliğinden kritik altyapı korumasına kadar siber alanın tüm yönlerine odaklanan özel siber teknolojide de küresel güç olmak zorundayız. 

Siber güvenlik alanında pazar genişliyor ve uluslararası rakiplerin artacağına dair hiçbir şüphem yok. Zira siber alanda sektör, savunma operasyonlarından aktif siber savunma ve saldırı gibi daha karmaşık sorunlara kadar, tüketicilerinin sorgulanabilir ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde evrim geçiriyor.

Mevcut eğilimler devam ederse askeri siber programların ve özel sektördeki genç siber uzmanların ortak noktalarına odaklandığımızda, milli güvenliğimiz ve dahi oyun kuruculuğumuz bağlamında özel aktif siber savunma firmalarının ve askeri düzeyde saldırı amaçlı siber birimlerin, ne kadar hayati olacağını anlayabiliriz.

Güzelliklere katkıda bulunmak için daha fazla çalışmanın, çalışana destek olmanın ve onlara cesaret vermenin görevlerimiz ve sorumluluklarımız arasında oluğunu unutmamak dileğiyle…

Selam ve muhabbetle.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları