ATM’ler 49 Yaşına Girdi: Peki ATM’ler Gerçekten Güvenli Mi?


1-400-atm-hacklendi

Kırk dokuz yıl önce, eğer paraya ihtiyacınız varsa bankaya gitmek ve gişeden para almak zorundaydınız. Fakat 27 Haziran 1967 tarihinde herşey değişti. Bu tarihte Londralı vatandaşlar hesaplarındaki parayı özel bir para makinesi daha sonraki adıyla ATM’den çekme fırsatına sahip oldular.

O zamandan beri, bu teknoloji dünyayı ele geçirdi ve bugün toplamda 3 milyon ATM bulunmakta ve hergün yaklaşık 280 adet yeni ATM açılıyor.

ATM’nin müşterilere getirdiği kolaylıkların yanı sıra ATM’ler aynı zamanda suçluların da gözdesi oldular. Her ATM’de bulunan yüklü miktarda para hala suçluların kaba kuvvet ile makineleri yerlerinden sökerek çalmalarına sebep olabiliyor.

Bazı suçlular ise sahte ATM parçaları yapmak gibi daha sofistike yollara başvuruyor. Bu yollar arasında sahte paneller, pin klavyeleri, kart yuvaları, gizli kameralar gibi parçaları üretmek olabiliyor.

Suçluların başarılı olmaları durumunda ise, kurbanların bilgilerini kötüye kullanmak, hesaplarını boşaltmak ya da kişisel bilgileri kötü niyetli suçluları satmak gibi faaliyetleri olabiliyor. Fakat bahsi geçen son neden artık eskisi kadar çekici gelmiyor çünkü 2010 yılında yüzlerce dolar eden kart bilgileri bugün sadece birkaç dolardan alıcı bulabiliyor.

Son olarak, bazı saldırganlar ise ATM’lerin yazılımlarındaki açıkları hedef alıyorlar. Malesef, bir ATM’yi hacklemek olması gerekenden daha kolay. ATM’lerin çoğu hala zamanı geçmiş ya da yama almamış Windows XP ya da Windows EX Embedded(2014 yılında mevcut ATM’lerin %95’inin bu sistemleri kullandığı tespit edildi) gibi işletim sistemleri kullanıyorlar ve bu işletim sistemlerinin ikisinın de uzun zaman önce hayatları sona erdi.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları