Bellek Yiyen Zararlı Yazılımlardan Nasıl Kaçınırsınız


laptop_01

Geçen hafta, bir güvenlik araştırmacısı Dell, Lenovo ve Toshiba cihazlarda güvenlik açığı olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bu sayede ön yüklemeli uygulamaların da zararlı olabileceğini fark ettik.

Dell ve Lenovo gibi teknoloji devleri daha önce benzer şirketlerin başına gelenlerden ders almamış gibi görünüyorlar.

Bellek yiyen zararlı yazılımlar da bilgisayarlara ön yüklemeli olarak gelebiliyor. Yeni bir alışveriş sezonuna yaklaşırken bu tarz bir çok hikaye duymamız gayet yakın gibi görünüyor.

Teknoloji devlerinin verdiği bir çok söze rağmen bu tarz uygulamların ve yazılımların hala bulunması dikkat çekici.

İnsanlar artık bu durumlara karşı daha ilgililer. Örneğin; HP Pavilion’un yeni çıkan modeli bir çok 3. parti uygulaması barındırdığı konusunda eleştirilerin hedefi oluyor.

Artık insanlar anti-virüsler yerine bilgisayarlarında zaten yüklü olan yazılımları kullanıyor. Fakat bu uygulamaların bazıları büyük güvenlik açıkları bulunduruyor.

Örneğin; Lenovo olayında Superfish kullanıcılar için online bir alışveriş yoluydu, fakat zayıf kriptolama güvenlik zaafiyetine neden oldu. Dell ise müşteri memnuniyeti adına yaptığı uygulama yüzünden bu sorunla karşı karşıya kaldı.

Müşteriler tam anlamıyla bellek yiyen yazılımlar bulunduran cihazları almayı bırakana kadar, teknoloji devlerinin bu konuda bir şey yapması çok mümkün görünmüyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları