Bilgi Merkezlerinde Güç Güvenlliği


Modern interior of server room in datacenter

Bilgi merkezlerindeki -bazılarının küçük bir kasaba kadar enerji tüketimi gerektiren- enerji ve sıcaklık yönetimi öncelikli bir konu haline gelmiş bulunmaktadır. Enerji ve güç zaafiyetleri önemli sorunlara neden olabilir. Profesör Wang, bu konuda bilgi merkezlerinde araştırma yapmak amacıyla 3 yıl için 2 milyon dolar aldı. IBM ve Ohio Üniversitesi de bu araştırmanın ortakları olarak yer almaktadır.

Yüksek faturaların yanı sıra, ani server artışı da enerji kullanımının ve soğutma sistemlerinin en yüksek kapasiteye ulaşmasına yol açtı.

Masrafları düşürmek için enerji altyapılarının çok fazla gündeme geldiği düşünülürse, çok fazla enerji tüketimi sık sık enerji kesintisine neden olabilir. Aynı şekilde çok fazla ısınma elektrik kesintisine dolayısıyla bilgisayarların ani kapanmlarına yol açar.

Wang: "Bütün bu enerji zaafiyetleri bilgi merkezleri için önemli güvenlik sorunlarına yol açabilir. Enerji, güç ve termal saldırılar bilinen DDoS saldırılarından amaç ve yöntemler açısından daha farklı."

Normal bir DDoS saldırısında, birçok tehlikeli sistem mesaj yağmuruyla yalnız bir tane hedefe saldırır, bu nedenle diğer yasal kullanıcılara servis vermeyi reddeder.

Wang'a göre mevcut güç yönetimi ve güvenlik mekanizmaları bu tarz tehlikeli saldırılara karşı hiçbir şekilde koruma sağlamıyor.

HEDEFLENEN ÇÖZÜMLER

Güç ve termal saldırılarla başa çıkmak için planımız online olan servis istekleri ve server sıcaklığının tahmininin tespit edilmesi ve güç ve sıcaklık ayarlarının dengelenmesidir. Doğru sıcaklık ve güç tahminleri anormalliklerin düzeltilmesini, yüksek sıcaklığın önlenmesi ve server'ların kapanmasını önler.

Walker'a göre bu proje bilgi merkezleri için arttırılmış güç ve enerji koruması sağlayacak ve sonuçlar önemli bilgi desteği için güvenilir bilgi merkezleri oluşmasını sağlayacak.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları