Bill Gates: Terör Şüphelilerin Telefonlarındaki Kilidi Kaldırın


bill-gates-jpg

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Apple’ın terör zanlılarının telefonlarındaki kilidi özel hayatın gizliliğine yönelik bir saldırı bahanesiyle kaldırmamasını kınadı.

Apple CEO’su Tim Cook’un eğer bir defa kaldırırsak bu olayın sürekli hale gelmesinden korkmasını eleştiren Gates, bu olayın spesifik bir dava olduğunu belirtti.

Gates katıldığı bir televizyon programında, güvenlik ve mahremiyet arasında bir denge olması gerektiğini ve bu tarz terör gibi büyük olaylarda kilitlerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

FBI, Kaliforniya eyelatinde yaşanan terör olayından sonra Apple’dan zanlının iPhone 5c cihazındaki kilidi kaldırmasını talep etmesine rağmen Apple bu isteği geri çevirmişti.

Cook, bir mektup yazarak şirketin kullanıcıların telefonuna erişiminin olmadığını ve İOS 8 ve sonraki cihazlardaki şifrenin kaldırılmasının ancak tek yolunun yeni bir işletim sistemi oluşturmak olacağını belirtti. Facebook CEO’su Zuckerberg ise Cook ile aynı fikirde olduğunu belirterek bu olayın bir kere yapılırsa her zaman isteneceğini söyledi.

Yapılan bir ankette ise, Amerikan halkının %51’i Apple’ın kilidi kaldırması gerektiğini düşünürken, %38’i karşıt görüş belirtti.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları