Bir Türk öğrencinin gözünden Estonya’da siber güvenlik yüksek lisansı


Estonya son 10 yılda siber güvenlik konusunda sergilediği atılımla kendinden söz ettiriyor. Ülkenin iki önemli üniversitesinin birlikte yürüttüğü siber güvenlik yüksek lisans programı siber güvenliğin farklı taraflarına yoğunlaşma imkanı sunarken diğer taraftan NATO’nun en geniş siber tatbikatına katılma gibi eşsiz fırsatları da beraberinde getiriyor.  Sadece tek bir kart ile 15 dakikada şirket açabildiğinizi, bütün vatandaşlık işlemlerinizi online gerçekleştirebildiğinizi, evinizden oy kullanabildiğinizi, toplu taşımadan yararlanma ve öğrencilik işleri hatta gittiğiniz spor salonuna giriş yapabildiğinizi hayal edin [1]. Daha da ilginç olarak, bu altyapıyı güvenilir şekilde size sağlayan devletin bağımsızlığını 1991 yılında şarkı söyleyerek kazandığını [2], 1,3 milyon nüfusu [3] ile sadece 20 senede IT sektöründe söz sahibi olduğunu düşünün. Özellikle ülkemizdeki bürokrasi çıkmazı düşünüldüğünde ütopik gelse de, Estonya tüm bunları sunarak, IT alanında eğitim görmek isteyen öğrenciler için iyi bir alternatif oluşturuyor. Estonya, halkın kayda değer bir bölümünün Rus olduğu bir Baltık ülkesi. Üst düzey IT yatırımları ve geleceğe yönelik politikaları sayesinde çok kısa sürede bağımsızlıklarını sağlam temellere oturtmuş. Sektörde yetişmiş eleman bulma açığını kapatmak için ilgi çekici eğitim programları ve rahat vize-oturma izni başvuru süreçleri oluşturmuşlar. Bu programlardan biri de benim de öğrencisi olduğum Tallinn University of Tech. ve University of Tartu tarafından ortak yürütülen Cyber Security MSc. programı. Aldığımız nefesin bile data olduğu günümüzde, bilgi güvenliğinin önemi aşikar. Güvenlik üzerine yetişmiş eleman açığı her geçen gün artmakta. Bu alanda eğitim görmek isteyenler için Estonya ucuz ve kaliteli bir alternatif. Tez çalışmasıyla beraber 4 dönem süren bu programda 2016 itibari ile izlenebilecek 3 yol var.
  • Cyber Security
  • Digital Forensics
  • Cryptography[4]
Tüm tercihlerde ortak olarak temel kripto, network (CCNA 1), bilişim hukuku gibi dersler verilmekte. Ardından öğrencilerin tercihlerine göre almaları gereken dersler değişmekte. Cyber Security tercih eden öğrenciler şirket bilgi güvenliği frameworkleri üzerine çalışırken, Digital Forensics öğrencileri network ve system forensics gibi dersler alıyorlar. Cryptography yeni açılan bir alt bölüm. Tercih edecek öğrenciler derslerinin büyük çoğunluğunu Tartu’da alacaklar. Cryptography hariç geri kalan öğrencilerin 2. dönemlerinde haftada 1 gün Tartu’da ders almaları beklenmekte. Tallinn Tartu arasındaki 200 kilometre mesafeyi tren otobüs gibi alternatifler ile kat edebiliyorsunuz ve yol ücreti toplamda 6 ile 11 euro arası değişiyor. Estonya, Cyber Security MSc programı ve üniversitelerle ilgili en önemli detay NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’dir (CCD COE). NATO’nun siber savunma kapasitesini arttırmak için Tallinn’de kurulmuş bu merkez, teknik ve hukuki alanlarda siber güvenlik üzerine çalışmalar yürütmektedir [5]. Bunlardan en önemlisi, dünyadaki en geniş katılımlı siber güvenlik tatbikatı olan LockedShields etkinliğidir [6]. Öğrenciler, bu organizasyonda görev alma şansı da bulmaktadır. Eğitim programında, burada çalışan kişiler davet edilerek öğrencilere tecrübelerini aktarmaları sağlanmaktadır. Başvuru süreci, dreamapply[7] sistemi üzerinden çok rahat bir şekilde halledilmekte. Seçilen öğrenciler bu sene itibarı ile Skype mülakatına  çağırılmakta, ayrıca bir sınav ve online lab çözmeleri istenmekte.[8] Bu sınav ve mülakatlar bilgi düzeyinizi ölçmekle beraber, öğretici de oluyor. Estonya küçük bir ülke. Alışma süreciniz bu yüzden kısa oluyor. Geçici oturma izninizi aldığınızda her şey daha kolaylaşıyor. Üniversite, öğrencilerin büyük kısmına yurt sağlasa da benim gibi bazı öğrenciler açıkta kalabiliyor. Ancak sosyal medya veya kiralık ev ilanlarını bulabileceğiniz sitelerden rahatlıkla kalacak yer ayarlayabiliyorsunuz. Çevre ülkelerle kıyaslanınca, Estonya ucuz bir ülke. Ayrıca birçok burs imkanı var. Bunlardan bazıları:
  • Cyber Security MSc. programına özel burs
  • Yüksek ortalamalı öğrencilere özel burs
  • İhtiyaç bursu (Devlet tarafından)
  • Çeşitli yarışmalar ile verilen burslar
Estonya tüm bunlar ve ilk 500 içinde yer alan üniversitelerle[9] verdiği Siber Güvenlik eğitiminde, ilgililer için iyi bir alternatif. Rahat başvuru süreci ve sağlam IT temelleri ile öğrencilere güzel bir eğitim hayatı sunuyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları