Bulutta Beklentileri Aşan Büyüme!


Bulutta Beklentileri Aşan Büyüme!

 

SAP 2018 Öngörülerini Yükseltti

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, 2018’in üçüncü çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı. Bulut gelirlerinde beklentileri aşan bir büyüme gösteren SAP, bulutta ve tüm iş kollarındaki güçlü ivme nedeniyle 2018 öngörülerini yeniden yükseltti.

 • Bulut abonelik gelirleri %39 (IFRS) ve sabit kurlarla %41 (IFRS dışı) artış gösterdi.
 • Bulut, yazılımları beklenenden çok daha hızlı gölgede bıraktı: Bulut abonelik gelirleri, yazılım lisans gelirlerini %40 aştı.
 • Yeni bulut kontrat satışındaki artış hızlanarak %36’ya (sabit kurlarla %37) ulaştı.
 • Yeni bulut ve yazılım lisans satışlarında sabit kurlarla %12 artış ile güçlü büyüme devam ediyor.
 • Toplam gelir %8 (IFRS) ve sabit kurlarla %10 (IFRS dışı) arttı.
 • Beklenenden güçlü bulut ivmesine karşın faaliyet kârında %6 azalma (IFRS) ve sabit kurlarla %11 (IFRS dışı) artış görüldü.
 • Hisse başı kazançta %1 azalma (IFRS) ve %13 artış (IFRS dışı) sağlandı.
 • SAP, bulut ve tüm iş kollarındaki güçlü ivme nedeniyle 2018 öngörülerini yeniden yükseltti.

SAP SE CEO’su Bill McDermott, 2018 üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin şunları söyledi: “SAP, kurumsal yazılım uygulamaları endüstrisinde açık ara en hızlı büyüyen bulut şirketi. Özellikle Akıllı İşletmelerin temelini oluşturan SAP C/4HANA ve SAP S/4HANA başta olmak üzere, tüm gücümüzle büyüyoruz. Dördüncü çeyrek için her zamankinden daha güçlü satış beklentisiyle, 2018 yılı öngörülerimizi güvenle yükseltiyoruz.”

SAP SE CFO’su Luka Mucic ise, “SAP’nin iş kollarındaki mükemmel ivmeyle gurur duyuyorum. Buluttaki büyümenin hızlanması, stratejik önceliklerimizin doğru yolda olduğunu gösteriyor. IFRS dışı faaliyet kârımız, bulut ve servis gelirlerinin toplam içinde daha yüksek pay almasına karşın çift haneli olarak büyüdü. Söz verdiğimiz gibi, SAP daha öngörülebilir gelirlerinin payını sürekli yükselterek direncini artırıyor. Bu sonuçlarla, 2018 için yükselttiğimiz öngörülerimizi ve 2020 hedefimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum.”

 SAP SE CEO’su Bill McDermott

Kurumsal Performans  2018’in Üçüncü Çeyreğinde Öne Çıkan Finansal Göstergeler

Yeni bulut kontrat satışlarındaki  artış hızlanarak %36’ya (sabit kurlarla %37) ulaştı. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %39 artarak 1,30 milyar Euro (IFRS) oldu ve sabit kurlarla %41 (IFRS dışı) artış kaydedildi.  Yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %9 azalarak 937 milyon Euro (IFRS) oldu ve sabit kurlarla %8 (IFRS dışı) düştü. SAP, Asya Pasifik ve Japonya bölgesi ile Çin’de yazılım gelirlerinde güçlü bir performans gösterirken, Amerika kıtalarında ve EMEA’nın (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bazı bölgelerindeki müşteriler bulut ve hibrit modellere beklenenden daha hızlı geçiş yaptı. SAP, bulutta sunduğu genişletilmiş Akıllı Çözüm Grubu (Intelligent Suite) ve sunduğu benzersiz hibrit yeteneklerle pazardaki beklentiyi karşılıyor. Yeni bulut ve yazılım lisans kontrat satışlarının  üçüncü çeyrekte geçen yıla oranla sabit kurlarla %12 artması da bunu yansıtıyor. Bulut ve yazılım gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %7 artışla 5,01 milyar Euro’ya (IFRS) ulaştı ve sabit kurlarla %10 (IFRS dışı) arttı. Toplam gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla %8 artarak 6,02 milyar Euro (IFRS) olarak gerçekleşti ve sabit kurlarla %10 yükseldi (IFRS dışı).

SAP’nin hızla genişleyen bulut iş kolu ile birlikte destek gelirlerindeki güçlü büyüme, daha öngörülebilir gelirlerin payını artırmaya devam etti. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri ile yazılım destek gelirlerinin tamamı, üçüncü çeyrekte toplam gelir içindeki payını önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3 artırarak %68’e ulaştı.

Bulut ve servis gelirlerinin payının beklenenden fazla olmasına karşın, üçüncü çeyrek faaliyet kârı yıldan yıla %6 azalarak 1,24 milyar Euro (IFRS) olurken, sabit kurlarla %11 (IFRS dışı) artış gerçekleştirdi. IFRS faaliyet kârı özellikle daha yüksek hisse bazlı personel giderlerinden etkilendi. Ocak 2018’de duyurulduğu üzere şirket, 2018’de IFRS 15’i benimsemesi ile gelirlerinde ve kârlılığında pozitif bir etki bekliyor. Üçüncü çeyrekte bu durumun SAP’nin faaliyet kârı üzerindeki pozitif etkisi 74 milyon Euro civarında gerçekleşti. Hisse başı kazanç %1 düşerek 0,82 Euro (IFRS) ve %13 artışla 1,14 Euro (IFRS dışı) oldu. 

2018’in ilk 9 ayı için faaliyetlerden elde edilen nakit akışı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %16 düşerek 3,48 milyar Euro oldu. Faaliyetlerden elde edilen nakit akışındaki azalmanın temel nedeni, hisse bazlı ödemelerdeki artış, daha yüksek vergi ve sigorta ödemelerinin yanı sıra kur dalgalanmaları oldu. Serbest nakit akışı yıldan yıla %26 azalarak 2,34 milyar Euro’ya geriledi. Serbest nakit akışı da 2018 için daha önce açıklanan ek yatırım giderleri nedeniyle daha düşük gerçekleşti. Üçüncü çeyreğin sonu itibarıyla net likidite -2,78 milyar Euro oldu.

2018 Üçüncü Çeyrek Segment Bazlı Performans

SAP’nin raporlama kapsamındaki üç segment olan “Uygulamalar, Teknoloji ve Servisler”, “Müşteri Deneyimi” ve “SAP İş Ağları” aşağıdaki şekilde performans sergiledi.

2018 Öngörüleri

SAP, bulut ve tüm iş kollarındaki güçlü ivme nedeniyle 2018 tüm yıl için öngörülerini yükseltiyor:

SAP’nin 2018’in tamamı için öngörülerinin sabit kurlar üzerinden hesaplanmasına karşın, fiili kurlarla raporlanan rakamların yıl içinde gerçekleşecek kur dalgalanmalarından etkilenmesi bekleniyor. Aşağıdaki tabloda dördüncü çeyrek ve 2018 mali yılının tamamı için beklenen kur etkilerini görebilirsiniz.

2020 Hedefleri

2018 sonrasına ait dönem için, SAP, 2020 hedeflerini korumaktadır:

 • IFRS dışı bulut abonelik ve destek gelirleri 8,2 - 8,7 milyar Euro
 • IFRS dışı toplam gelir 28 - 29 milyar Euro
 • IFRS dışı faaliyet kârı 8,5 - 9 milyar Euro
 • Daha öngörülebilir gelirlerin (bulut abonelikleri & destek gelirleri ile yazılım destek gelirlerinin toplamı) payı %70 - %75

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları