CARİ AÇIK MİLLİ YAZILIM İLE AZALIR


CARİ AÇIK MİLLİ YAZILIM İLE AZALIR

ULUSAL GÜVENLİK SORUNUN ORTADAN KALDIRMAK İÇİN YERLİ YAZILIM

Şirketleri kağıt üzerindeki form akışından kurtararak, bilgisayar destekli sürece adapte eden yazılım programı ERP’yi yurt dışındaki firmaların tekelinden kurtaran CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, son yaşanan Almanya kriziyle birlikte iş dünyasının bir kez daha yerli yazılım firmalarına yöneldiğini belirtiyor.

Recep Palamut; “Öncelikle “yerli yazılım” bir ülke meselesidir.15 Temmuz darbe kalkışması yeni Türkiye için bir dönüm noktasıydı. Hatta şu sıralar “yerli yazılım”ın önemi o kadar arttı ki bu yazılım şirketlerini satın almak için adeta sıraya girdiler. Yerli yazılım firmalarına özellikle ABD, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafından teklif yağıyor. Peki neden? Yazılımlar; firmaların yatak odaları gibidir. Türkiye’de birçok önemli kamu ve özel sektör kuruluşları yabancı sermayeli firmalar ile çalışmaktadır. Özellikle kritik konumdaki kamu kuruluşlarının yerli yazılımları tercih etmeleri hem ülke menfaatleri hem de gizlilik açısından önem taşımaktadır. Yabancı yazılımların sadece güvenliğe değil ülke ekonomisine de zararı var” diyor.

AMERİKA VE İNGİLTERE YERLİ YAZILIM ŞİRKETLERİNİN PEŞİNDE

YERLİ YAZILIM SEKTÖRÜ: TÜRKİYE'NİN "BAKİR PAZARI"

Bildiğiniz gibi yazılım sektörü 21. yüzyılın en gözde ve verimli sektörlerinden biri. Milyar dolarlık ciro yönetimine hakim sektör hem kamu hem özel sektör için vazgeçilmez.

Türkiye’de ise bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü 83,1 milyar TL büyüklüğünü geçmiş durumda. Henüz 2016 yılı verileri resmi olarak açıklanmamış olsa da TUBİSAD; 2016 yılında sektörde TL bazında yüzde 15 ile 20, Amerikan doları bazında ise yüzde 5 ila 9 arasında büyüme bekliyor. Büyümede ar-ge yatırımı ve inovasyonun en önemli faktör olacağını ön görülüyor.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları