Dropbox Hacker’ı 7 Milyon Şifreye Sahip Olduğunu İddia Ediyor


dropbox-logo

Dropbox kullanıcıları, sizin için şifrenizi güncelleme ve çifte kimlik doğrulama kullanmanın zamanı gelmiş olabilir. Bir hacker, popüler dosya saklama ve servis paylaşımı sitesine ait 7 milyon tane kullanıcı adı ve şifreye sahip olduğunu iddia ediyor.

Bir kullanıcı, pazartesi günü Reddit üzerinden çalınan kullanıcı adları ve şifrelerin olduğu düşünülen bir dosyayı paylaştı. Birçok Redditor bu kullanıcı adları ve şifrelerin paylaşıldığı anda çalıştığını söylüyor. Dropbox güvenlik timinden Anton Mityagin server’ların hacklenmediğini yazdığı bir blog yayımladı.

“Dropbox’ın hacklendiğini iddia eden haberler doğru değil. Sizin dosyalarınız güvende. Yayımlanan kullanıcı adları ve şifreler başka bir servisten çalınmış, Dropbox’dan değil. Saldırganlar daha sonra çalınan bilgileri Dropbox dahil diğer web sitelerine giriş yapmak için kullanmışlar. Bizim şüpheli girişleri tespit edebilen bir sistemimiz var ve şüpheli girişlerde şifreler otomatik olarak yenileniyor.”

“Bu tarz saldırılar nedeniyle biz kullanıcılara aynı şifre ve kullanıcı adlarını farklı websiteleri için kullanmamalarını ve çift kimlik doğrulama kullanmalarını öneriyoruz.”

Blog daha sonra bu şifrelerin kullanıcı adlarına ait olmadığını belirtmek için güncellendi.

Şirket, The Next Web’e aylar önce bir kısım şüpheli girişler tespit edildiğini ve şifrelerin otomatik olarak yenilendiğini belirtti.

Şifrenizi değiştirmek için, Dropbox hesabınıza girin, isminizin üzerine tıklayın ve ayarlara gidin. Daha sonra güvenlik seçeneklerine gidin. Ayrıca telefon gerektiren çifte kimlik doğrulamayı da aktifleştirebilirsiniz. Farklı bir aygıttan hesabınıza giriş yapıldığında telefonunuza bir kod gönderilecektir. Güvenlik ayarlarında giriş yapılan cihazları da görebilirsiniz.

Bazı Dropbox hesapları 2012 yılında, şirketin 3. Parti websitelerinin hacklendiğini bildirdiğinde tehlike altına girdi. Ayrıca, CNET’e göre, bir şirket hesabını mail adreslerini açığa çıkararak hacklenmişti.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları