E-Koruma Genel Müdür Yardımcısı Esra Topal İle Söyleşi:


E-Koruma Genel Müdür Yardımcısı Esra Topal İle Söyleşi:

 

Online mecralarda korunabilmenizi sağlayan e-koruma.net; şahsınıza veya markanıza yapılan veya yapılacak olan iftiraları, olumsuz içerikleri, yanlış bilgi ve haberlerin tespitini sağlayarak online ortamdan en hızlı şekilde kaldırılmasını sağlar.

Hakkınızda asılsız haberler mi çıkıyor?

Yanlış haber ve karalamalarla şirketinizin değerimi düşürülüyor?

Sosyal medya hesaplarınızdan biri mi çalındı?

Logonuzu izinsiz kullanan siteler mi var?

Telif hakkımı ihlal eden içerikleri nasıl kaldırabilirim?

Bu gibi durumlarda e-koruma.net’in bilişim hukuku alanındaki bilgi ve tecrübesi ile hukuka uygunluğu denetlenerek itibarınızı zedeleyecek olan içerikleriniz tespit edilir ve yasal yollarla kaldırılır. İlgili içerikler sadece bulunduğu linkten değil arama motorlarından da en hızlı şekilde kaldırılır ve aynı durumun yaşanmaması için takibini sürekli yapar.

Dijital dünyada haberlerin çok hızlı yayılmasından ve bunların takibinin sürekli yapılması gerekliliğinden dolayı e-koruma.net sizin adınıza 7/24 içerik taraması yaparak itibarınızı zedeleyecek haberlerin yayılmasını engelleyecektir.

Bu bilgiler ışığında; bilgi güvenliği alanında toplumun her kesiminde bilgi ve bilinç düzeyini arttırmak, bu konu ile ilgili teknolojik gelişmeleri izlemek, milli teknolojilerin geliştirilmesine katkı sağlamak; bireysel, kurumsal ve ulusal düzeydeki riskler konusunda farkındalık oluşturmak amacı ile E-Koruma Genel Müdür Yardımcısı Esra Topal ile Türkiye’de bilişim sektörünün durumu, devletimizin kalkınmasında IT ve Telekomünikasyon sektörünün yeri ve bilhassa bilgi güvenliği, itibar yönetimi ve e-koruma alanında bilinmesi gerekenler ve çözüm önerileri hususunda ülkemizin dünü, bugünü ve geleceği adına yapılması gerekenleri konuştuk.

CyberMag: E-Koruma olarak, olumsuz içerik kaldırma ve itibar yönetimi alanında danışmanlık hizmetleri veriyorsunuz. Dijital itibarı korumak adına üretmiş olduğunuz çözümlerden bahseder misiniz?

Online mecralarda korunabilmenizi sağlayan e-koruma.net; şahsınıza veya markanıza yapılan veya yapılacak olan iftiraları, olumsuz içerikleri, yanlış bilgi ve haberlerin tespitini sağlayarak online ortamdan en hızlı şekilde kaldırılmasını sağlar.

Dijital dünyada haberlerin çok hızlı yayılmasından ve bunların takibinin sürekli yapılması gerekliliğinden dolayı e-koruma.net sizin adınıza 7/24 içerik taraması yaparak itibarınızı zedeleyecek haberlerin yayılmasını engelleyecektir.

E-koruma.net’in bilişim hukuku alanındaki bilgi ve tecrübesi ile hukuka uygunluğu denetlenerek itibar zedeleyecek olan içerikler tespit edilir ve yasal yollarla kaldırılır. İlgili içerikler sadece bulunduğu linkten değil arama motorlarından da en hızlı şekilde kaldırılır ve aynı durumun yaşanmaması için takibi sürekli yapılır. Sizin ya da şirketinizin adına açılmış sahte Facebook ve Twitter hesaplarının kapatılmasını sağlayabiliriz. Sosyal medyada hakkınızdaki kötü içerikler, Tweet’ler ve fotoğrafların kaldırılmasını sağlayabiliriz.

Youtube’da yayımlanan, sizin ya da şirketinizle ilgili kişisel haklarınızı ihlal eden, şirketinizi küçük düşürücü içerikli videoları hemen kaldırabiliriz.

CyberMag: Dijital dünyadaki olumsuz içerikler anlık tüketici davranışlarını doğrudan etkilerken, uzun vadede marka itibarını ve imajını sarsabiliyor. İnternette kişi, kurum ve markalar hakkında yapılan asılsız, küçük düşürücü ve karalayıcı haberler hızla yayılarak bilgi kirliliğine, kişi ve kurumların itibarının zedelenmesine ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Dijital itibarı korumak adına alınması gereken temel tedbirler nelerdir?

Esra Topal: Yeni nesil iletişim araçlarından olan online paylaşım kanalları artık gelecekteki itibarımızı belirliyor. Online mecralarda yapılmış olan her türlü paylaşım, görsel ve yorumlar müşteriniz ile sizin aranızda etkileşim sağlamaktadır.

Düzenli olarak kontrol edilmesi gereken bir mecra olan online iletişim kanalları sizi dijital medyada bir adım öne çıkartabilir. Güvenilir marka algısı yaratmak için hakkınızda çıkan asılsız veya olumsuz haberleri düzenli olarak takip etmelisiniz.

Hakkınızda başkaları tarafından paylaşılmış veya kendi paylaştığınız her gönderinin dijital ortamda saklandığını unutmayınız. Kullanmış olduğunuz tüm sosyal medya hesaplarında aktif olmalısınız, olası bir krizde hemen haberdar olabilirsiniz. Müşterilerinizden gelen olumlu veya olumsuz bütün isteklere cevap vermelisiniz. Müşteriler ile arasında duygusal bir bağ kuran firmalar şikâyet veya olası krizlerde daha az etkilenecektir. Şikâyetler sayesinde markanız için olumsuz olabilecek birçok durumu olumlu hale getirebilirsiniz. Yapılan şikâyetin düzeltilmesi hem sadık müşterilerinizi elinizde tutmaya, hem de yeni müşteriler kazanmanıza olanak sağlar. En önemlisi bir sonraki satın alma işleminde müşteri mağduriyet yaşasa bile çözüleceğinden emin olur, güven duygusu gelişir. Hakkınızda yapılan yorumları, yayınlanmış haber, görsel ve içerikleri takip edebileceğiniz alarm oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle olumlu veya olumsuz yorumlara daha erken ulaşmanız mümkün olur. Hakkınızda yayınlanmış asılsız, karalayıcı, gerçeği yansıtmayan haberler için ise mutlaka işin ehli olan uzmanlara başvurun.

CyberMag: Bir başka teknik boyutta, alan adlarının ve telif haklarının korunması adına mücadele vermektesiniz. Google Adwords reklamlarında ve alan adının (domain name) ya da karıştırılacak derecede benzerinin kötü niyetli olarak izinsiz kullanması sonucunda ortaya çıkacak zararın minimize edilmesi için bu tür illegal kullanımları nasıl tespit ediyor ve bu hakların iadesini ve gerekli tescil belgelerinin alınmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Esra Topal: Google Adwords reklamlarında şirketinizin ya da markanızın adını arayan kullanıcılar, kötü niyetli rakip firmaların yapacakları anahtar kelime tanımlamalarıyla ya da yanıltıcı reklamlar ile (banner) sitelerine yönlendiriliyor olabilir. Rakip firmalar markanızı içeren anahtar kelimeler kullanarak sizin ticari tanınmışlığınızdan faydalanmaya çalıştığı bu tür illegal kullanımları tespit edip markanızı koruma altına alıyoruz.

Google’ın 2016 yılında reklamcılık politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle yayından kaldırdığı 1,7 milyar reklamın içinde, Bir ticari markayla tıpatıp aynı veya çok benzer ticari markaların veya logoların yer aldığı ürünlerin reklamını yapan yaklaşık 6.000 site ve 6.000 hesap askıya alındı.

CyberMag: İnternet ortamında izinsiz içerik yayımlayan internet sitelerinin arama motorlarında çıkmasının engellenmesini, içeriğin kalıcı olarak kaldırılmasını, lisanssız ürün kullanma kısmında hukuki süreçlerin başlatılmasını ve takip edilmesini sağlayan DMCA Turkey (by E-koruma.net) teknolojisini anlatır mısınız? Bu teknoloji ile internetteki telif haklarınızı eş zamanlı takip ederek hak sahipleri adına bu korsan yayınların engellenmesini sağlanmaktadır diyebilir miyiz?

Esra Topal: Film ve dizilerinizin korsan olarak yayınlanmasını engellemek için zamanında, etkili ve hukuki aksiyonlar alır. Böylece oluşabilecek zararları en düşük seviyeye indirmiş olur. Korsan yayın yapan web sitelerinden size ait film, dizi gibi eserlerin tespitini yapıp ve yasal yollarla kaldırılır. İnternet gibi haberlerin saniyeler içerisinde yayıldığı bir alanda, takiplerin sürekli yapılması gerekmektedir. Bu sebeple DMCA Turkey by E-koruma.net sizin adınıza 7/24 size ait içerik tarama yaparak sizi zarara uğratacak durumları engelleyecektir. Çalışmalarımızı; Fikri Haklar ve Bilişim Hukukunda Türkiye’nin önde gelen hukuk bürosu olan Kurtulus&Partners Law Firm, Telif Hakları tespit – Uluslararası İspatlandırma alanında dünyada tek olan Copyrobo ve Türkiye’de film, dizi ve dizi filmlerin korunması amacıyla kurulan DMCA TURKEY ile ortak yürütmekteyiz.

CyberMag: Günümüzde sosyal medya kullanımı çok ciddi boyutlara ulaşmıştır ve kontrolsüz şekilde artarak devam etmektedir. Bilinçsiz kullanım da siber zorbalık kavramını meydana getirmiştir. Sırdaşımız, en yakın arkadaşımız diyebileceğimiz sosyal medya hesaplarımız internet korsanları tarafından çalınarak özel bilgilerimiz kullanılabilmektedir. Sosyal medya hesapları üzerinden dolandırıcılık yapılabilmektedir ve bu durumda hem kişilerin hem de şirketlerin zarar görmemesi için hızlıca hangi aksiyonların alınması gerekmektedir?

Esra Topal: Günlük yaşantımızda karşı karşıya kaldığımız şiddet de teknoloji akımına girerek sanallaşmaya başladı. İnternet ortamında sanal şiddetin bir parçası olan sanal zorbalığın mağdurları gün geçtikçe artmaya başladı. Siber Zorbalık; Kişi ya da kişilerin, dijital iletişim araçları aracılığı ile belirli bir zaman aralığında devamlı olarak kendisini savunmayan bir bireye yönelik olarak uyguladıkları saldırgan davranışlardır. İnternetin kontrol edilmesi güç dünyasında kullanıcı sayısının gün geçtikçe artmasıyla birlikte sanal ortamda kasıtlı olarak tehdit, küfür, argo ve benzeri içeriklerle karşılaşmamız kaçınılmaz bir hal almıştır. Siber zorbalıkta karşımıza öfke içerikli mesajlar, sataşmalar, tehdit içerikli davranışlar çıkmaktadır. Siber zorbalık en çok karşımıza, iftira, sahte kullanıcı, kişilerin özel bilgilerini dijital dünyada izinsiz kullanma, siber tehdit ve siber taciz olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahte hesapların kapatılması hem bilişim hem de hukuk tarafından aksiyonların alınması gerekiyor. Özellikle çocuk mağdurlar için ailelerin çocukları sürekli gözetim altında tutarak internet kullanımını sınırlandırmaları, internette vakit geçirmeleri yerine sanat ya da spor faaliyetlerine yönlendirerek gelişimlerine katkıda bulunmaları gerekmektedir.

CyberMag: Tüm bu çalışmalar sonucunda müşterilerinizden umduğunuz geri dönüşleri alabiliyor musunuz?

Esra Topal: Bizimle çalışan veya çalışmak isteyen müşterilerimiz genellikle konuya önem veren ve yatırımını dijitale yapan kurumlar olmaktadır. Bu yüzden aldığımız sonuçlar çok verimli oluyor.

CyberMag: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Esra Topal: Online itibar yönetimi kurumsal ve bireysel markalar hakkında arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda neler göreceklerini yönetebilme konusunda bir güç sağlar. İnternet hızlı bir şekilde büyüdüğünden dolayı ve teknoloji önemini yükselttiği için itibarınızı korumak çok önemli bir kriter haline gelmiştir. Olumsuz haberler, kötü değerlendirmeler, sosyal medyada veya bloglarda yapılan eleştiriler işletmenizi batırabilir ve ayrıca kişisel olarak hayatınıza da zarar verebilir.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları