Finansal Bilgilerinizi Hacklemeye Çalışanları Alt Etmenin 12 Yolu


credit-card-stack

Kimlik hırsızları her gün daha da gelişiyor fakat bilgili müşteriler yine de bu hackerları devre dışı bırakarak paralarını koruyabilirler.

Günümüzde insanlar bilgilerinin hacklenme tehlikesi yüzünden endişeli durumdalar çünkü kimlik bilgilerinin veya banka bilgilerinin çalınması size binlerce liraya mal olabilir ve bu durumdan kurtulmak yıllarınızı alabilir.

1000 yetişkin insanla yapılan bir araştırmaya göre, Mastercard kullanıcılarının yüzde 77'si finansal bilgilerinin çalınma riski yüzünden endişeli durumda olduklarını belirttiler ve bu oran malesef evlerine hırsız girebileceğini düşünen insanlardan bile daha fazla.

Bu tarz bir hacklenme vakasına kurban olmamanız için işte yapmanız gerekenler;

#. Kimlik Hırsızlığı Amaçlayan Maillere Dikkat Edin: Gönderilen maillerin içindeki linklerin üzerine tıklamak yerine bu linklere tarayıcınıza kopyalayarak gidin.

#. Güvenlik Sorularının Cevaplarını Sosyal Medyada Paylaşmayın : Facebook gibi sitelerde güvenlik sorularının cevaplarının paylaşılması şifrelerinizin ele geçirilmesine yol açabilir.

#. Vakıfları Dikkatli Seçin: Bağış yapmak için oluşturulan linklerin bir kısmı dolandırma amaçlı olabiliyor bu yüzden güvenilir vakıfları seçmeye gayret edin.

#. Kimlik Gibi Önemli Kartları Gerekmedikçe Üzerinizde Taşımayın: Kaybolma durumlarında bu tarz önemli bilgiler banka hesaplarınızın hacklenmesine yol açabilir.

#. Telefonlarınızda Tahmin Edilmesi Zor Şifreler Kullanın

#. Banka Hesap Dökümanlarınızı İnceleyin

#. Çipli Kartlar Kullanın : Çipli kredi ve banka kartlarından bilgilerin çalınması daha zordur. Bu yüzden bankalar eski kartları çipli kartlar ile değiştirerek güvenliği arttırıyor.

#. Banka Hesaplarınızı Kontrol Ederken Herkese Açık Ağlardan Çıkın: Mastarcard araştırmasına göre, banka hesap bilgilerinin çalınması sırasında kurbanların yüzde 39'unun herkese açık ağ kullandığını ve bu durumun bilgilerin çalınmasını kolaylaştırdığı görülüyor.

#. Çocuklarınızı İnternet Kullanımı Hakkında Bilinçlendirin

#. Saldırıları Rapor Edin: Eğer banka hesabınızın tehlikede olduğunu düşünüyorsanız, bankanızı ve gerekli kurumları bu konuda bilgilendirmelisiniz.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları