Küçük İşletmelerin E-Posta Mesajlarının Sahte E-Posta Olarak Algılanmaması İçin İpuçları


Küçük İşletmelerin E-Posta Mesajlarının

Sahte E-Posta Olarak Algılanmaması İçin İpuçları

Tüketicilerin ücretsiz e-posta kullananlara oranla profesyonel e-posta kullanan işletmeleri seçmeye dokuz kat daha fazla eğilimli olduğunu belirten GoDaddy, küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin profesyonel e-posta kampanyaları oluşturmasına yardımcı olacak ipuçları paylaştı.

Dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin online dünyada başarılı olması için gerekli araç ve yardımı sunan GoDaddy, küçük işletmelerin mesajlarının “phishing” olarak algılanmaması için e-posta kampanyaları oluştururken dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Mevcut ve potansiyel müşterilerin güvenini kazanma yolunda profesyonel e-posta’nın önemine değinen GoDaddy, oluşturulan e-posta kampanyalarının profesyonel görünmesinin de bir o kadar önemli olduğuna değindi.

2019 yılının Eylül ayında uluslararası bir hacker grubu “phishing” yöntemi ile Türkiye’deki kişilerin online varlığını da etkileyen, 118 milyon dolarlık vurgun yaptı. Türk polisinin de desteklediği bir operasyonla yakalanan 281 hacker’dan 18’i Türk’tü.

GoDaddy Türkiye, MENA ve Güney Afrika Kıdemli Bölge Direktörü Selina Bieber, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “E-posta, bugün en sık kullanılan iletişim araçlarından biri ve bu da hem bireyler, hem de işletmelerin en önemli dijital varlıklarından biri olduğu anlamına geliyor. Related Digital verilerine göre Türkiye’de kullanımda olan, aralarında işletme e-posta adresleri de bulunan ve e-posta kampanyaları gönderimi de yapan 80 milyon adet e-posta adresi var. ‘Phishing’in yükselişte olduğu göz önünde bulundurulduğunda küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin mevcut ve potansiyel müşterilerine resmi ve güvenilir olduklarını gösterebilmeleri önemli. GoDaddy Profesyonel E-posta ve E-posta Pazarlama gibi ürünler de bu güveni oluşturmalarına yardımcı olabilir.”

GoDaddy, küçük işletmeler ve girişimcilerin alan adlarıyla eşleşen profesyonel e-posta adresleri oluşturmayı değerlendirmelerini önerdi. Profesyonel e-postanın, işletmelerin alan adı uzantısını kullanan bir e-posta adresi olduğunu belirtti. Kullanıcılar bilgi@isletmeadi.com gibi bir e-posta adresi gördüklerinde kimliklerini doğrulayabiliyor ve bu da işletmelerin güvenilirliğinin artmasına yardımcı oluyor.

Küçük işletmeler ve girişimciler, profesyonel e-posta kurulumunun ardından Hazır Web Sitesi, profesyonel e-posta, Arama Motoru Optimizasyonu ve e-posta pazarlamayı bir araya getiren GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları’nı kullanarak web sitelerinin tasarımı ile uyumlu, profesyonel görünümlü e-posta kampanyaları oluşturabilirler.

Profesyonel e-posta ve profesyonel e-posta kampanya mesajlarının müşteri güveni oluşturulmasına yardımcı olduğunu vurgulayan GoDaddy, Türkiye’deki küçük işletme sahiplerinin gönderdikleri e-postaların sahte e-posta veya “phishing” olarak algılanmaması için aşağıdaki noktalara dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

1.Yanlış e-posta adresi

Resmi işletmeler hedef kitleleriyle ücretsiz e-posta hizmetleri üzerinden kaydettirdikleri e-posta adresleri ile değil, info@godaddy.com gibi profesyonel e-posta adresleri ile iletişime geçerler. Pek çok kullanıcı bir e-posta aldığında kimden geldiğini kontrol etmek için “İsim” kısmını kontrol ederken, e-posta adresini kontrol etmeyi atlayabiliyor. İşletmelerin hem e-posta adreslerinde, hem de gönderdikleri e-postaların “İsim” kısmında işletme isimlerini kullanmaları önem taşıyor. Müşteriler, ücretsiz e-posta kullananlara oranla profesyonel e-posta kullanan işletmeleri seçmeye dokuz kat daha fazla eğilimli ve bu doğrultuda profesyonel e-posta adresi tercih etmeleri, müşterileriyle aralarında güven oluşturma konusunda küçük işletme sahipleri ve girişimcilere yardımcı olabilir.

2.Zayıf e-posta içeriği

Ölçekleri her ne olursa olsun, işletmelerin e-posta mesajlarında ne tür içeriklere yer verdiklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bunu ciddiye almaları ve hedef kitlelerine özel mesajlar içeren e-posta kampanyaları oluşturmak konusunda zaman, düşünce ve kaynak harcamaları önem taşıyor. E-posta mesajlarının tuhaf ifadeler, yazım hataları, gramer hataları ve akışı problemli hikâyeler barındırmaması gerekiyor. Renk, logo ve font kullanımıyla da e-posta mesajlarının tutarlı bir şekilde şirket markalamasını barındırması da önemli. GoDaddy E-posta Pazarlama gibi ürünler bu doğrultuda küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin profesyonel görünümlü e-posta kampanyalarını oluşturmalarına ve yönetmelerine yardımcı oluyor.

3.Kişisel bilgi talebinde bulunmak

İşletmelerin e-posta üzerinden gönderilecek şekilde kişisel bilgi veya banka bilgileri gibi taleplerde bulunmaması gerekiyor. Resmi ve güvenilir işletmeler kişisel bilgileri (örn. TC kimlik numarası, kredi kartı numarası, kredi kartı şifresi) e-posta üzerinden talep etmiyor; bunun yerine müşterileriyle web sitelerine yönlendirme yapan bir bağlantı paylaşarak bilgilerin web sitesi üzerinden, güvenli bir şekilde girilmesini sağlıyor. Küçük işletmeler için profesyonel e-posta adresine sahip olmalarının yanı sıra web sitelerini bir SSL Sertifikası ile korumaları da müşteri güveni oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

GoDaddy, müşteri tabanlarının güvenini kazanmalarının işlerini büyütmek yolunda küçük işletme sahipleri ve girişimciler için anahtar olduğu belirtti. GoDaddy’nin sunduğu Web Siteleri + Pazarlama Araçları, Profesyonel E-posta, E-posta Pazarlama ve SSL Sertifikaları gibi ürünler de online ortamda güven kazanmalarına yardımcı oluyor.

Profesyonel E-posta ve E-posta Pazarlama ürünlerini barındıran Web Siteleri + Pazarlama Araçları hakkında daha fazla bilgi almak için https://tr.godaddy.com/websites adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

SSL Sertifikaları hakkında daha fazla bilgi almak için ise https://tr.godaddy.com/web-security/ssl-certificate adresini ziyaret edebilirsiniz.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları