Mobil Güvenlik: İOS vs. Android vs. BlackBerry vs. Windows Phone


mobil-isletim-sistemleri

Apple İphone ve iPad uzun zaman önce bütün özelliklerde BlackBerry'i dışarıya itti. Bu yıl içinde Google mobil yönetimi işleri daha ciddiye alarak Android for Work çalışmasını başlattı ve Samsung Know güvenlik ekibiyle birlikte guvenlik konusunda onemli adımlar attılar.

Şimdi, Android Marshmallow ve İOS 9 sürümleri yayımlandı ve ikisi de mobil yönetim kapasitesi bakımından daha da geliştirilmiş durumda.

İOS 9'la Gelen Yenilikler

Eylül ayının ortasında yayınlanan İOS 9, İphone, iPad, iPod gibi cihazları yönetmek için yeni araçlar getirdi.

İOS 9'da data bağlantısını kontrol etme aracı, ekran kaydını başlatma ya da durdurma ve Mail Drop ile büyük dosyaları gönderme gibi kontrol araçları bulunuyor.

Ayrıca Apple Watch, iCloud Fotoğraf Galerisi, klavye kısayolları ve otomatik uygulama indirme gibi özellikler ise sadece denetlenen cihazlara geldi.

İOS 9, uygulama yöneticisi için OS X kullanıyor ve bu sayede Bilgi Teknolojicileri her bir cihazı birbirinden ayrı kontrol etmek yerine belli bir uygulamayı bir çok cihaza yükleyerek kontrol edebilirler. Yani IT uzmanları bütün cihazları kullanmaya gerek kalmadan bir uygulama kütüphanesi oluşturabilirler. Hatta devre dışı bırakılan cihazlara bile uygulama yüklemesi yapılabiliyor.

Anroid M ile Gelen Yenilikler

Android'deki en büyük değişim İOS'un uygulama yönetim şeklinin tercih edilmesi olarak görülüyor. Bu da kullanıcıların, uygulamaların izinlerini kontrol edebilecekleri anlamına geliyor. Birçok kullanıcı uygulamaların izinlerinin ne anlama geldiğini bilmiyordu ve hepsini kabul ediyordu. Şimdi, kullanıcıları uygulama ayarlarından bu izinleri kaldırabilirler.

Android M, aynı zamanda kullanıcıların doğrulaması ile smartwatch'u devredışı bırakabiliyor bu sayede smarwatch'lar parolaları devredışı bırakmakta kullanılamıyor. Ayrıca, IT çalışanlarına yeni Android sürümlerini daha erken indirme ve test etme şansı veriyor.

Son olarak Android M, kullanıcılara güvenli bir şekilde sistem önyüklemesi yapma ve bildirimleri kontrol etme imkanı sunuyor.

Android'in Yapabildikleri ve Yapamadıkları

Android for Work, Android 5 ve 6'nın bir parçası olarak görünüyor ve tüm Google Store uygulamalarını destekliyor fakat Android 3 ve 4.4'te kullanıcıların Android for Work uygulamasını yüklemeleri gerekiyor.

Her iki şekilde de mobil yönetim ve uygulamarın izinleri kontrol edilebiliyor. Android for Work uygulamasını destekleyen mobil yönetim dağıtıcıları arasında BlackBerry, Citrix Systems, Google, IBM, MobileIron, SAP, Soti, ve VMware AirWatch yer alıyor.

Android for Work uygulamasının asıl hedefi ise zararlı yazılımlardır. Öteki tarafta ise İOS, Rigid Sandboxing kullanarak uygulamaların diğer uygulamalara erişimini kısıtlıyor ve zararlı yazılımlara karşı dosyaları koruyor.

Google, Android 5'in bütün cihazlarda kodlama yapacağını söz vermişti fakat cihazların kripto kullanmasına pek ihtiyaç duyulmuyor.

Öteki tarafta ise İOS cihazları otomatik olarak kripto kodlama yapıyor ve bunu devre dışı bırakma seçeneği bulunmuyor.

Mobil Cihaz Yönetimi Stabilize Edildi

Android for Work, Microsoft'un güvenlik arttırma çabalarının hemen arkasından geldi. BlackBerry cihazlar ise uzun zamandır mobil cihaz yönetimi ve kullanıcı yönetimi konusunda uygulama izinlerini kontrol etme şansı veriyor. İOS bu özelliği 2010 yılında getirdi, Android ise 2014 yılında bu fonksiyonu getirdi.

BlackBerry piyasası hızlı bir şekilde düşmesine rağmen, BlackBerry cihazlarını tekrar yenilemek için BES 12 aracını kullanmaya başladı.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları