NATO ZİRVESİ VE SİBER GÜVENLİK


NATO ZİRVESİ VE SİBER GÜVENLİK

M.Tuncay GENÇOĞLU

Geçen hafta toplanan NATO zirvesi sonuç bildirisinde Siber Güvenliğin ilk defa bu kadar ciddi olarak ele alınması ve bildiriye girmesi nazarı dikkati celbeden önemli bir gelişme!

“Her zamandakinden daha karmaşık şekilde ortaya çıkan yıkıcı teknolojilerin kötü niyetli kullanımı sonucu siber, hibrit ve diğer asimetrik tehditlere, dezenformasyon kampanyaları da dahil olmak üzere giderek daha çok karşılaşıyoruz” cümlesiyle birlikte siber saldırılar ve 5. maddeye dair NATO zirvesi sonuç bildirisi; kötü niyetli tüm faaliyetler, belli başlı durumlarda bir silahlı saldırı olarak değerlendirilerek 5. maddenin uygulanmasının söz konusu olabileceğini işaret ediyor. Zaten bildirinin 32. maddesi oldukça detaylı olarak bunun emarelerini veriyor.

Son zamanlarda artan Ransomware (Fidye Yazılımı) saldırıları özellikle ABD’yi vurmaya başladı.  Geçtiğimiz günlerde FBI’dan yapılan açıklamada; ABD’li nükleer silah yüklenicisi Sol Oriens’in saldırısına maruz kaldığı, maaş, sosyal güvenlik ve çalışan verilerinin çalındığı belirtildi.

Cenevre’deki Biden- Putin görüşmesinde en kritik konulardan birinin siber güvenlik olduğunu biliyoruz.

Ransomware saldırıları son yıllarda ciddi artış gösteriyor zaten. 2020’de yapılan bir ankete katılan firmaların %51’nin bu yazılımlardan etkilendiği bilinmektedir. Ayrıca 2021’de bir şirketin her 11 saniyede bir fidye yazılımı saldırısına maruz kalması bekleniyor.

Yine geçtiğimiz günlerde Baltık denizinde icra edilen 50. BALTOPS tatbikatında ilk defa senaryoya savunma amaçlı siber taktikler, teknolojiler ve prosedürler uygulandı. Geçen hafta çarşamba günü Ukrayna siber polisi ve Kore ulusal polisinin ortak operasyonunda bir Ransomware çetesi çökertildi. Bu siber çete çaldıkları kripto paralar ile Tesla arabalar satın almış.

Tüm bu olaylar, siber güvenliğin milli güvenlik için olmazsa olmaz olduğunun ve milli güvenliğin en önemli bileşeni olduğunun göz ardı edilemeyeceğini ispatlar niteliktedir artık!

Son olarak bu alandaki en kritik gelişme ABD’den geldi. Beyaz Saray bünyesinde Ulusal Siber Güvenlik Direktörlük Ofisi kurulacak. Bu kurumun başına NSA’nın eski yöneticilerinden birinin getirileceği söyleniyor. Oldukça kritik bir gelişme. Bu artık bize de örnek olmalı.

Türkiye bir an evvel bu tür bir yapılanmaya gitmelidir. Karar alıcılarımıza ve savunma bürokrasimize arz olunur.

Selam ve muhabbetle.

M.Tuncay GENÇOĞLU

Doç. Dr.

Fırat Üniversitesiİlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları