SİBER GÜVENLİKTE MİLLİ ÇÖZÜMLER


SİBER GÜVENLİKTE MİLLİ ÇÖZÜMLER

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE MASAYA YATIRILACAK

 

Siber güvenlik konusunda önemli rol oynayan SOME birimleri ve yerli üreticileri aynı çatı altında buluşturan ‘Türkiye’de SOME’ler ve Siber Güvenlikte Yerli Milli Çözümler Zirvesi’ Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenleniyor. Önemli veriler ve raporlar ile günümüzü ve geleceğimizi tehdit eden, teknolojinin en önemli noktası ve kırılımı olan siber güvenlik konusunun merkezde olacağı zirvede sanayi ve akademi dünyası bir araya gelecek.

Bilgi Sistemleri Araştırma Merkezi bünyesindeki BÜSİBER (Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi) ve BTHABER’in katkılarıyla düzenlenen zirve, sanayi ile akademi dünyasını milli siber güvenlik teknolojileri konusunda biraraya getirecek. 08 Mayıs 2017, Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek olan zirve, ulusal siber güvenlik ekosisteminin oluşmasına öncülük edecek.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ‘’Ulusal 2016-2019 Siber Güvenlik Stratejisi Ve Eylem Planı’’nda üniversitelere önemli bir rol vermiş, bu yolda kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşu, denetleyici kurumlar, üniversiteler, geliştirici firmalar bir araya gelerek ulusal siber güvenlik ekosisteminin oluşturulmasını stratejik amaç olarak belirlemişti. Siber güvenlik konusunda tüm paydaşların bir araya geleceği, birbirini tanıyacağı zirvede Türkiye’de siber güvenlik konusunda ihtiyaç duyulan yerli ve milli çözümlerin geliştirilmesi konusu tartışılacak.

Siber güvenlik konusunda önleyici tedbirlerin masaya yatırılacağı zirvenin en önemli hedeflerinde bir diğeri ise siber olaylara müdahale ekiplerinin ‘’SOME’’ kurulup işler hale gelmesi olacak. Siber güvenlik alanında kendi yazılımlarımızla güvenlik duvarı, saldırı tespit ve önleme sistemi, log analizi, veri sızıntısı önleme, siber tatbikat, siber istihbarat, kötücül yazılım, adli bilişim, bilgi güvenliği süreci, risk ve uyum yönetimi gibi alanlarda yerli ve milli çözümlerin geliştirilmesi stratejik öneme sahip olacak.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları