SİBER SALDIRILAR ŞİRKETLERİ İFLASA SÜRÜKLÜYOR!


SİBER SALDIRILAR ŞİRKETLERİ İFLASA SÜRÜKLÜYOR!

 

Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört markası tarafından 10 ilde gerçekleştirilmesi planlanan Secure Day etkinliğinin onuncu ve son durağı Gaziantep oldu. 13 Aralık Perşembe günü DoubleTree by Hilton Gaziantep’te gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, bir veri kurtarma planının, her işletmenin veri güvenliği stratejisinin bir parçası olması gerektiğini vurguladı. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil ise hackerlerden etiklik beklenildiğini ancak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirterek şirketleri fidye saldırılarından kurtulmak için ödeme yapmamaları konusunda uyardı.

Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört şirketi Bitdefender, Veeam, Veri Kurtarma Hizmetleri ve WatchGuard’ın iş birliğiyle Türkiye genelindeki 10 şehirde düzenlenmesi planlanan Secure Day’ın onuncu ve son adresi Gaziantep oldu. 13 Aralık Perşembe günü DoubleTree by Hilton Gaziantep’te düzenlenen Secure Day etkinliğinde alanında uzman isimler, siber güvenliğin şirketler için önemine değinerek uyarılarda bulundu. Teknolojideki en yeni trendler ile şirketlerdeki bilgi güvenliğine yönelik tehditlerin ele alındığı etkinliğe, Gaziantep’teki pek çok kurumun temsilcisi ve IT yöneticileri katıldı.

“Şirketler İleri Düzey Güvenlik Sistemlerine Yatırım Yapmalı”

Etkinlikte konuşan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, yedekleme eğilimi bulut teknolojisine doğru kaysa da en az on yıl daha hard disklere muhtaç olunacağının öngörüldüğünü söyledi. “Hard disk veri kaybı günümüzde en çok karşılaşılan veri kaybı vakalarıdır.” diyen Günal, hard disk veri kurtarma vakalarının genellikle silme, formatlama, düşürme, çarpma, elektrik kesintisi, kullanılan ortamın aşırı sıcak ya da tozlu olması, diskin çalıştığı güç kaynağında ani enerji düşmesi veya artması gibi nedenlerle oluştuğunu belirtti. Günal, “Veri kurtarma hizmetiyle ilgili çok yaygın bilinen yanlışlar var. Hard diskte herhangi bir nedenden dolayı veri kaybı meydana gelmişse hiçbir müdahale yapılmadan işin uzmanı kurum ve kişilere danışılmalı ve analiz süreci ile başlayan veri kurtarma işlemleri gerçekleştirilmelidir.” dedi. “Verileri düzenli olarak yedeklemek, tüm ciddi işletmeler için bir rutin olmalıdır.” ifadelerinde bulunan Günal, kurumların veri kaybına uğramaması için ileri düzey güvenlik sistemlerine yatırım yapmaları gerektiğini belirtti.

 

“Hackerlerden Etik Olmalarını Beklemeyin!”

Etkinlikte konuşan WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, son yıllarda artan fidye saldırıların ve veri hırsızlığının, şirketlerin hem itibar kaybı hem de para kaybı yaşamasına sebep olduğunu söyledi. “Firma sahipleri ve yöneticileri, bu tarz saldırılara karşı alınacak tek bir ürünün her şeyi çözeceğine inanıyor.” diyen Onarangil, yetişmiş personel olmadan ve ürünler doğru konumlandırılmadan bu tarz saldırıları engellemenin oldukça zor olduğunu belirtti. Onarangil, “Bu noktada hem IT altyapısına yatırım yapılması hem de pozisyona uygun personel konumlandırılması gerekmektedir.” dedi. Hackerlerden etiklik beklenildiğini ancak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyleyen Onarangil, şirketleri bu gibi saldırılarda fidyeyi kaldırmak için ödeme yapmamaları konusunda uyardı.

Alanında Uzman İsimler Siber Güvenliği Anlattı

Etkinlikte Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu 2017 ve 2018 yılında gerçekleşen saldırılar ve trendlerden bahsederken, Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, siber saldırı ve/veya fiziksel felaketlere karşı kurumlara ne gibi çözümler sunduklarını aktardı. WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, katılımcılara uç birimde siber saldırılara karşı defansif stratejinin önemini aktararak önemli ipuçlarını açıklarken, Veeam Türkiye’nin Satış Öncesi Yöneticisi Murat Açıncı, saldırılar sonrası yaşanabilecek veri kayıpları ve iş sürekliliğinin önemine değindi. İlhan & Duman Avukatlık Ortaklığı’ndan Av. Hatice Name Parlak, Nisan ayında yürürlüğe giren KVKK ile birlikte her kurumun bilmesi gereken çalışmalar hakkında temel ipuçlarına dikkat çekti ve İsa Altun ise özellikle Türkiye’de yaşanan siber saldırı vakalarını katılımcılarla paylaşarak, yaşanabilecek zararın kurumlar tarafından önemsenmesini sağladı.

10 İlde Gerçekleşti

Türkiye’nin her yerindeki bilişim profesyonellerini ve kurum yöneticilerini gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği siber riskler ve çözümleri konusunda bilgilendirmek, merak edilen konulara açıklık getirmek amacıyla onuncu ve son ayağı Gaziantep’te gerçekleşen Secure Day etkinliği her ay bir il olmak üzere, toplam 10 şehirde gerçekleştirildi.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları