Şirketinizin Websitesini Hackerlardan Korumak için 12 İpucu


Şirketinizin Websitesini Hackerlardan Korumak için 12 İpucu

web3

Web siteniz diğerleriyle tamamıyla aynı olsa bile güvenlik sisteminiz yoksa kimse sitenizi ziyaret etmez. Data hırsızları her zaman hızlı ve tespit edilmesi zordur. Sitenizi data hırsızlığından yasal olarak korumak ve hırsızlık durumunda güvenlik ekiplerine rapor etmek zorundasınız.

Bir hacker tarafından verilen hasarı hiçbir zaman telafi edemezsiniz fakat engelleyebilirsiniz. Basit bir koruma bile hackerları daha kolay bir site bulmaya teşvik edebilir. İşte sitenizi korumak için yapabilecekleriniz:

1. Güncel Kalın

Hacker tehditlerine karşı güncel kalmalısınız. The Hacker News sitesinden güncellemeleri kontrol edebilir ve bu bilgiler ışığında koruma sağlayabilirsiniz.

2.Erişim Kontrolünü Zorlaştırın

Web sitenizin yöneticisi seviyesindeki bilgilerini bir hackerın görmesini istemezsiniz. Bu yüzden kullanıcı ad ve şifrenizin tahmin edilmesini engelleyin. Database ön ekini "wp6_" yerine daha rastgele ve tahmin edilmesi zor birşey yapın. Belli bir zaman içinde yapılan giriş yapma sayısını kısıtlayın. Giriş detaylarını asla mail olarak göndermeyin

3. Herşeyi Güncelleyin

Güncelleme yazılım şirketlerine yüksek bir maliyet oluşturur bu yüzden gerekmedikçe güncelleme yapmazlar.Eğer bir güncelleme yapılıyorsa mutlaka bir sorun yüzündendir. Bu yüzden sık sık sistemlerinizi güncellemelisiniz.

4. Ağ Güvenliğinizi Arttırın

Ofisinizdeki kullanıcılar sitenize dışarıdakiler için kolay bir erişim imkanı sağlayabilir. Bunu engellemek için:

* Oturumları belli bir süre sonra sona erdirin,

* Şifreleri sık sık değiştirin,

* Şifreler güçlü olmalı ve asla not edilmemeli,

* Cihazlara takılan bütün araçlar zararlı yazılımlar için kontrol edilmeli

5. İnternet Güvenlik Duvarı Yükleyin

Bir internet güvenlik duvarı kullanıcı ve server arasında yer alır ve bağlantıdaki tüm data trafiğini kontrol eder. Güvenlik duvarı, sisteminizi hacklenme denemelerini bloke eder ve spamler gibi istenmeyen objeleri filtre eder.

6. Güvenlik Uygulamaları Yükleyin

Sisteminizi daha güvenli hale getirecek ücretli ve ücretsiz güvenlik uygulamaları bulunmaktadır. Bu sayede hackerların işini daha da zorlaştırabilirsiniz.

7. Yönetici Sayfalarını Gizleyin

Yönetici sayfalarınızın arama motorları sonuçlarında çıkmasını engellemelisiniz. robots_txt dosyası kullanarak arama motorlarının yönetici sayfanızı listelemesini engelleyebilirsiniz.

8. Dosya Yüklemelerini Sınırlayın

Asıl tehlike dosya yüklemeleri olarak görülüyor. Sisteminiz ne kadar sıkı kontrol ederse etsin, bug dosyaları hala hackerların sitenizin datalarına sınırsız erişmesine izin verebilir. En iyi çözüm kullacıların siteye dosya yüklemesini sınırlamak olacaktır.

9.SSL Kullanın

SSL protokolü kullanarak websitesi ve kullanıcı arasında kişisel bilgilerin şifrelenmesini sağlayabilirsiniz.

10. Otomatik-Tamamlamayı Kaldırın

Formların otomatik tamamlanmasına izin vermek kişisel bilgilerin çalınmasına neden olabilir. Bu yüzden sitenizde bunu engellemelisiniz.

11.Sık Sık Yedekleyin

En kötü senaryonun gerçekleşmesi olasılığına karşı, sık sık herşeyi yedekleyin. Günlük yedekleme hard diskiniz bozulsa bile sisteminizi kurtarabilirsiniz demektir.

12. Kodlarınızı Saklayamazsınız

Kodlarınızı sakladığı söylenen bir yazılım satın alsanız bile kodlarınızı saklayamazsınız. Tarayıcılar websitelerine gitmek için kodlarınıza ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden websitenizi kodlamak için daha kolay yollar denemelisiniz.

Kodlarınızın görülmesini engellmek için sağ-tıklamayı engellemek diğer fonksiyonları da engellediği için pek iyi olmayabilir ki bunu yapsanız bile hackerlar yine de kodlarınıza ulaşabilirler.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları