TÜRKİYENİN KÜRESEL GÜÇ OLMASI YOLUNDAKİ ADIMLARDAN BİRİ: SİBER ORDU


TÜRKİYENİN KÜRESEL GÜÇ OLMASI YOLUNDAKİ ADIMLARDAN BİRİ: SİBER ORDU

Siber alanda son zamanlardaki gelişmeler ve olaylar, hatta Türkiye’nin maruz kaldığı siber saldırılar ve en son yaşadığımız AB Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanlığındaki protokol üzerinden hedefe konuluşumuz yeni bir saldırı taktiğini karşımıza çıkardı. “Sosyal Medya Saldırısı” bu yeni saldırıyı ifade etmek için kullandığım kavram! Artık Türkiye’ye ve Türk milletine karşı yapılacak Sosyal Medya Saldırıları ve benzerleri artarak devam edecektir. Siber ortamdan gelecek bu tür saldırılarla mücadelede savunmadan çıkıp taarruz pozisyonuna geçmenin vakti geldi ve geçiyor.

Türkiye'nin teröristlere, düşman devletlere ve suç çetelerine karşı daha fazla saldırgan olan,  güvenlik pozisyonuna geçip bir “siber koridor” oluşturması gerektiğine inanıyorum. Bunun için var olan kabiliyetlerimizi bir araya getirip daha güçlü eylemleri yapabilecek merkezi bir yapının yani yeni bir “Ulusal Siber Gücün” bir an evvel oluşturulması gerekmektedir. Altyapımız ve yetişmiş insanlarımızın varlığı bu yapının oluşturulup hızlıca hayata geçirilmesi noktasında en önemli üstünlüğümüz olacaktır.

Oluşturulacak bu yeni Ulusal Siber Gücü, mevcut Siber Savunma Komutanlığının görev yetki ve sorumlulukları yeniden tanımlanarak “Siber Komutanlığa” ve hatta “Siber Orduya” dönüştürerek hayata geçirebiliriz. Ulusal Siber stratejimize bu yeni yapının öncelikli eyleminin; düşmanları, tespit etmek, bozmak ve caydırmak olduğu ve bunun için konuşlandırılacağı eklenmelidir.

Son yıllarda gerçekleştirilen ve Ülkemizdeki iş ve yaşamı sekteye uğratan, küresel fidye yazılımı ve casusluk saldırılarının artması, kritik kuruluşların, işletmelerin ve halkın artık bir Ulusal Siber Güç ile korunmasını kaçınılmaz kılmıştır.

Ulusal Siber Güç, Türkiye’nin teröristlere, düşman devletlere ve suç çetelerine karşı hedefli saldırı amaçlı siber operasyonlar yürütme kapasitesini dönüştürmek için, hem savunma hem de istihbarat alanından profesyonelleri tek bir komuta altında bir araya getirmelidir. Hatta geleceğe uygun bir siber ekosistem oluşturmak için Savunma Sanayi Başkanlığının öncülüğünde kurulan Siber Kümelenmede elde edilen tecrübeler ve ekosisteme dâhil özel şirketlerin yetkinlikleri ve kabiliyetleri bu yapıya dâhil edilmelidir. Böylece; bu yapı aynı zamanda yeni siber strateji ile Türkiye’nin her anlamda bir siber güç olmasını sağlamak için ikili kullanım ve tüketici teknolojisi geliştiren şirketlerde desteklenmiş olacaktır.

Yeni oluşturacağımız Siber Ordumuz özellikle şunları yaparsa siber güç olma yolunda  çok büyük bir engeli de aşmış oluruz;

  • Bir teröristin kişileriyle iletişim kurmasını önlemek için cep telefonuna müdahale etmek,
  • Siber uzayın, çocukların cinsel istismarı da dâhil olmak üzere ciddi suçlar için küresel bir platform olarak kullanılmasını önlemeye yardımcı olmak,
  • Ülkemizin askeri uçaklarının silah sistemleri tarafından hedef alınmasını önlemek,

Tüm bunları yapmak için ihtiyacımız olan her şey mevcut. Mevcudumuzu daha verimli kullanmak elimizde. Savunma bürokrasimize, karar alıcılarımıza sevgi ve saygıyla arz olunur.

Gelecek Türk Milletinin ve Türkiye’nindir. Selam ve Muhabbetle.

 

M.Tuncay GENÇOĞLU

Doç. Dr.

Fırat Üniversitesi


İlginizi Çekebilecek Yazılar


İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları