ULUSAL SİBER GÜVENLİKTE YENİ TREND: UZAY VE SİBER BİRİMLER


ULUSAL SİBER GÜVENLİKTE YENİ TREND: UZAY VE SİBER BİRİMLER

Muharrem Tuncay GENÇOĞLU Doç. Dr. & Fırat Üniversitesi- Ahmet Yesevi Üniversitesi (TÜRTEP)

Günümüzde artık, yeni silahların geliştirilmesinde hipersonik, dijital ve robotik teknolojilerin öne çıktığı, uzay ve siber ortamın askeri alanda giderek daha fazla yer aldığı aşikâr. Hatta birçok ülke başlıca görevleri arasına uzay ve siber ortamda saldırı operasyonları gerçekleştirmek olan birimler kurulmasını tanımlamış durumdadır.

Şunu da açıklıkla ifade edebilirim ki; birçok ülke silahlı kuvvetleri bünyesine uzay ve siber birimleri dahil etmekte, bu birimlerin ana görevi düşünüldüğü gibi savunma değil, bahse konu alanlarda saldırılar planlamak ve gerçekleştirmektir. Zira artık uluslararası sorumluluklara saygı yerini, tek taraflı yaptırımlar ve birilerinin kendi kurallarına göre belirlediği bir düzene bırakmış durumdadır.

Geldiğimiz noktada dünya hızlı bir şekilde yeni bir cepheleşmeye doğru sürükleniyor. Bu cepheleşme soğuk savaş döneminden çok daha tehlikeli bir hal almakta. Çünkü uzay ve siber birimlerin yürüttüğü operasyonların özelliği gereği karşıda belli hatta mert düşman yok. Güvenebileceğin kadim dostta yok. Dolayısıyla bu alanda sadece kendine ve yeteneklerine güvenmek zorundasın. Zira siber alanda hiç kimse masum değildir.

Dijital çağda, siber güvenlik artık her zamankinden daha önemli hale geldi. Her fırsatta ifade ettiğim gibi “milli güvenliğimizin en önemli unsuru siber güvenlik”. Artık bu alanda daha ciddi bir yapılaşmadan kaçamayız. Amerikan Ulusal Ajansı NSA; siber alanda yetenekli gençlere çağrı yapıyor: “Ulusumuzu korurken ve savunurken yetenekli iş gücümüzü güçlendirmeye ve motive etmeye çalışıyoruz. Göreve katılın.” Ayrıca Amerika Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı, özel sektöre siber saldırıları önlemek için yardım çağrısı yapıyor. Yine NSA’da çalışan lise öğrencilerinin varlığını bu öğrencilerin; “Bize güvenip, sorumluluk veriyorlar.” açıklamasından anlıyoruz.

Uzun sözün kısası diyorum ki; devletin teknolojiye hâkim, yetenekli gençlere fırsat vermesi gerekiyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi bu alanda ihtiyaç duyduğumuz yetenek ve güç içimizde, tek yapılması gereken ötekileştirmeden, adam kayırmadan, coğrafya ayırmadan siber alana hâkim yetenekli, yerli ve millî kişilere bir an evvel sorumluluk verip ulusal güvenliğimizin muhafazasını ve savunmasını garanti altına alacak adımları atmalıyız.

Muhtaç olduğumuz güç, yetenek ve azim ülkemizin her köşesinde mevcuttur. Bunları ortaya çıkarmak, keşfetmek ve harekete geçirmek için yapılacak tek şey ufacık bir dokunuş. Buda karar alıcılarımızın ve yöneticilerimizin ferasetinde ve basiretindedir.

Karar verici bürokrasimize âcizane arz olunur.

Selam ve muhabbetle.

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları