Veri Kaybı Önleme- Data Loss Prevention!


Veri Kaybı Önleme- Data Loss Prevention!

 

Veri güvenliginin oldukça kritik bir hal aldigi bugünlerde, firmalar; edindikleri güvenlik stratejileri ile öne geçmektedir. Dolayisiyla ortaya çikan tabloda veri güvenligini sağlamak için kullanilan tool'lar da fark yaratabilmek ve daha güvenli bir ortam oluşturabilmek için; üzerinde düşünülmesi ve araştırılması gereken bir hale gelmistir. DLP, şirketlerin hassas verilerinin, şirket içinde nasıl yer değiştirdiğini gözleyen ve kontrollü bir şekilde; “dışarı sızmalarını” engelleyen bir teknolojidir.

Veri Kaybı Önleme – Data Loss Prevention (DLP) Nedir ?

DLP, kurumunuzun kıymetli verisi hakkında üç temel hassas soruyu içeren bir tür içerik farkındalık ve güvenlik teknolojisidir. Bu veri nerede depolanacak? Bu veri nasıl kullanılacak? Kayıp ve hırsızlık durumundan nasıl korunabilirim?

Data ihlali ile ilgili, Gartner'da liderliği elden bırakmayan Symantec DLP'ye; genel hatlarıyla bakacak ve inceleyecek olursak;

-Symantec DLP ile; bilgi güvenliği konusunda en geniş koruma katmanı sağlanabilmektedir.

-False positive'e oldukça hassas bir yapı oluşturmaktadır.

-Tek console ile; policy managment, incident response, reporting ve administration noktasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

-Tüm communication kanallarına (cloud, email, web, endpoint and storage) dokunabilmekte ve bu noktalar üzerindeki veri güvenliğini; yazılan policy'lerle yönetebilmektedir.

 

-Entegrasyon konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan DLP, son günlerde en popüler konulardan biri olan Symantec Information Centric Security ile entegrasyonu ile birlikte; KVKK'nın da gerektirdiği veri sınıflandırmayı; oldukça kolay yönetilebilir bir platformda sunmaktadır.

-Ayrıca third party; encryption, data classification, rights managment tool'ları ile ilgili entegrasyon kolaylığı da sunmaktadır.

Bu durumda; veri ihlallerini önlemek ve en yüksek düzeyde koruma sağlayabilmek için, Symantec DLP çok stratejik bir noktada durmaktadır.

Güvenliği en yüksek seviyeye taşıyabilmemiz adına, dokunacağımız noktaları 4 başlıkta toplayabiliriz.

▪              Endpoint

▪              Network

▪              Cloud

▪              Storage

 


İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları