Web Adreslerindeki Artış Siber Suçlar İçin Bir Kaynak


e888d54c6981b4e7e92bbd874655a3bf

Salı günü yayımlanan endüstri çalışmasına göre, yeni internet adresi sayısındaki patlama suçlular için zip, .kim ya da .party gibi domainlerin kötüye kullanılması bakımından birçok yeni fırsatlar doğurdu.

Saldırganlar kullanıcıları kötü yazılım indirmeye yönlendiren ya da kullanıcıların arkadaşlarına spam göndermelerini sağlayan domain'ler için sürekli bir arayış halindeler ve internetteki özgürlük, son iki yılda yüksek seviye domain'lerin sayısını onlarca kat arttırdı.

Bir kurumsal güvenlik şirketi olan Blue Coat tarafından onlarca milyon web sitesi üzerine yapılan bir analiz gösterdi ki en yüksek seviyede tehlike barındıran domain'ler .zip, .review ve .country ve en güvenli ve yeni olanlar .london, .tel ve .church.

Blue Coat'ın çalışmasında yazdığı gibi, genelde yüksek seviye domain'lerin dikkatli bir şekilde yeni domain uygulamalarını revize eden güvenlik konusunda bilinçli operatörler tarafından kullanıldığı görülmektedir.

Web kimlikleyici vücut rolündeki ICANN yüksek seviye domain'lerin sayısını ve aralarındaki rekabeti arttıran bir girişim başlattı.

Yüksek seviye domain satmak isteyen organizasyonlar ICANN şirketine $185,000 ücret ödemek ve kayıtları yapabileceklerini göstermek zorundadırlar.

Dünyadaki web domain ismi satılan piyasanın hacmini belirlemek çok zor çünkü satışların bir çoğu özel olarak yapılmaktadır.

Rağbet gören domainler milyonlarca dolar değerinde olabilirken daha riskli olanlar 99 cent kadar ucuz olabilir.

Dünyanın en büyük tanınmış domain belirleyicisi olan GoDaddy geçen yıl 2,4 milyar dolarlık satış yaptı ve bu yıl için 3 milyar dolarlık ön teklif almıştır.

Siber güvenlik teknolojisinin talep gücünün göstergelerinden birisi Blue Coat şirketinin Bain Capital tarafondan 2,4 milyar dolara bu yıl satın alınmasıdır.İlginizi Çekebilecek Yazılar

İletişim | Gizlilik | Kullanım Koşulları